Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

6. březen. Navzdory varování moderátorů na CNBC o možném zdržení kvůli špatnému počasí, napjatě očekávaná měsíční zpráva z amerického trhu práce dorazila včas. A vyznívá opět euforicky – v americké ekonomice podle ní vznikly během měsíce bezmála tři stovky tisíc pracovních míst.

Již tak silný dolar odpovídá dalším posílením, od dopolední úrovně pod 1,1000 až na 1,0871 dolaru za euro. Futures na americké akciové indexy naopak ztrácejí (zatím zhruba 0,5 %), což lze přisoudit obavám, že rychle se lepšící kondice trhu práce přiměje centrální banku Fed k dřívějšímu zvýšení klíčových sazeb, tedy utahování měnové politiky.

Únorová vládní zpráva informuje, že americká ekonomika (mimo zemědělství) vytvořila v únoru 295 tisíc pracovních míst, což je výrazně nad odhadem (konsensus Bloomberg) na úrovni 235 tisíc. Euforii nekazí ani mírná sestupná revize lednového údaje na 239 tis. z 257 tis.

Mimo to, míra nezaměstnanosti v minulém měsíci klesla o 0,2 procentního bodu na 5,5 %, zatímco analytici očekávali mírnější snížení na 5,6 %. Kondice trhu práce již několikátý měsíc v řadě překonává očekávání Wall Street a měsíční tvorba pracovních míst dosahuje minimálně 200.000 již potřinácté v řadě.  

Vládní zpráva zahrnuje soukromý i veřejný sektor, mimo zemědělství. Soukromý sektor zůstal v únoru tahounem, když vytvořil 288 tis. míst (konsensus 225 tis., za leden sestupná revize na 237 tis.). Vládní údaj vyznívá optimističtěji v porovnání se středeční statistikou soukromého poskytovatele dat ADP, podle něhož vytvořil americký soukromý sektor v únoru 212 tis. pracovních míst.

Americký trh práce zůstává v dobré kondici. Potvrdí to pátek?

Slabším článkem v mozaice trhu práce největší ekonomiky světa zůstává vývoj mezd, které v únoru vzrostly o marginálních 0,1 %, polovičním tempem oproti očekávání. Růst mezd zpomalil z 0,5% tempa nastaveného v lednu. Meziroční růst mezd dosáhl 2 %.

Trh práce je klíčovým faktorem pro načasování prvního zvýšení sazeb Fedu, která zatím většina analytiků očekává v letošním roce. Opatrné výroky guvernérky Janet Yellenové nicméně jestřábům spíše sráží hřebínek, než že by jim dávaly za pravdu. Trh práce, který je jednou z hlavních přísad mixu měnově-politických rozhodnutí, má stále prostor pro zlepšení. Přes jeho pokračující zotavování, růst cen i mezd zůstává příliš slabý a Fed se potřebuje ujistit, že se inflace přiblíží 2% cíli, než poprvé zvýší sazby, řekla Yellenová ve svém únorovém projevu před bankovním výborem Kongresu.

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

El-Erian: Zvýšení sazeb proběhne do září

Lockhart (Fed) sází na druhou polovinu roku

Newsletter