Americký trh práce spustil rally na dolaru a přetlačil ČNB na koruně

První listopadový týden je za námi a rozhodně nebyl nudný. Koruna odstartovala na dlouhodobé úrovni 27,09 EURCZK, která však byla nakonec prolomena. Ve středu česká měna posílila až na 27,06 koruny za euro, odkud se poté dostala až k hranici 27,04 za euro. Čtvrteční zasedání ECB a slovní prodloužení intervencí na koruně českou měnu oslabilo, páteční zlomová statistika z amerického trhu práce ji ale posunula na samou hranici intervenčního závazku ČNB na 27,00 koruny k euru. K dolaru pak koruna ztratila od 24,90 do blízkosti 25,20 USDCZK.

Zasedání ČNB bylo z hlediska korunových fundamentů nejdůležitější. Vyjma zlepšení prognózy ekonomického růstu pro letošní rok z 3,8 % na 4,7 %, byl zároveň prodloužen intervenční režim, a to až do konce roku 2016.

Z dalších významných dat byly reportovány maloobchodní tržby, které meziročně vzrostly o 7 %, očištěné o prodeje aut pak o 5,1 %, což v obou případech je o dost více, než očekával trh. Opět to potvrdilo dobrou finanční kondici domácností a chuť utrácet. V neposlední řadě je pak nutné zmínit zářijovou průmyslovou výrobu, která prudce ochladla na 0,6% tempo růstu.

Růst průmyslu se v září téměř zastavil, výroba stoupla o 0,6 %

Jak zásadní byla ČNB pro korunu, ještě zásadnější byla páteční statistika z amerického trhu práce pro eurodolar a zprostředkovaně i českou měnu.- Hlavní měnový pár si tento týden prošel zajímavou dolarovou rally. Z pondělní úrovně na 1,100 EURUSD se odrazil až pod hranici 1,09 dolaru za euro – to v průběhu čtyř dní týdne – aby ji páteční trh práce v USA posunul až k 1,0700 EURUSD.

V USA raketově přibylo nových míst, dolar prudce roste

Předzvěstí pátku bylo již šetření agentury ADP, které ukázalo, že v americké ekonomice bylo v soukromém sektoru za září vytvořeno 182 tisíc nových pracovních míst. Očekáváno bylo 180 tisíc. V pátek pak přišly tzv. Nonfarm Payrolls, které ukázaly mimo sektor zemědělství na tvorbu 271 tisíc míst!, když očekáváno bylo pouze 185 tisíc míst. Zároveň byla reportována míra nezaměstnanosti za říjen, která potvrdila očekávaný pokles na 5,0 procenta.

Páteční data z amerického trhu práce jsou klíčová pro Fed a posilují sázky na prosincové zvýšení sazeb americkou centrální bankou Fed.

Co klíčového nás čeká v příštím týdnu? Přehled tradičně připojujeme níže.

FX výhled na 9.11. – 15.11.

Česká republika

V pondělí bude zveřejněna míra inflace za říjen. Předpokládáme meziměsíční růst inflace o 0,4 %, meziměsíčně o 0,2 %. Podobně v pondělí bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za říjen, předpokládáme ji ve výši 5,9 %. Nakonec v pondělí budou zveřejněny indexy služeb a cestovního ruchu za třetí čtvrtletí.

Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB, která se bude věnovat datům inflace za říjen. V pátek bude zveřejněn i předběžný odhad HDP za třetí kvartál tohoto roku. Předpokládáme meziroční růst o 4,5 %, mezičtvrtletní růst o 0,6 %. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za září.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za září. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za září. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za říjen. V pátek bude zveřejněn první odhad HDP za třetí kvartál.

Eurozóna

Ve středu bude mít proslov prezident ECB, Mario Draghi. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za září. V pátek bude zveřejněn první odhad HDP za třetí kvartál. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za září.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index pracovního trhu za říjen. V úterý budou zveřejněny cenové indexy importu a exportu za říjen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje státního rozpočtu za říjen.

V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,2 %, bez automobilového průmyslu meziměsíčně o 0,4 %.

 

 

Newsletter