Americké výnosy včera klesly, dnes pokles korigují. Dolar krátce oslabil nad 1,1400 za euro, část ztrát smazává. Koruna neudržela zisky pod 25,00 za euro. Proti dolaru nad 22,00.

Americký trh práce stabilizuje, výdaje spotřebitelů ovlivnila zdravotnická reforma

Počet Američanů, žádajících nově o dávky v nezaměstnanosti, nadále klesá. Nízké tempo poklesu ale umožňuje hovořit spíše o stabilizaci. V souladu s odhady rostly v květnu osobní příjmy Američanů, zaostalo naopak tempo na výdajové straně.

Trh práce stabilizuje

Ve sledovaném týdnu do 21. června americké úřady práce registrovaly 312 tisíc nových žadatelů o podporu. Je to o dva tisíce méně proti předchozímu týdnu, ale pokles o další dva tisíce očekával konsensus ekonomů a analytiků. Příkřejší je méně volatilní odraz žádostí v podobě jejich 4týdenního klouzavého průměru. Ten o dva tisíce vzrostl na číslo 314.250. S tím, jak trh práce postupně oživuje, se snižuje prostor pro další výraznější pokles žádostí. Statistika by měla podpořil zrcadlové ukazatele, naznačující vzestup tvorby nových pracovních míst. Ta se čtvrtým měsícem v řadě drží nad úrovní 200 tisíc míst.

V týdnu do 14. června dále mírně stoupl počet lidí, kteří v pobírání pracovní podpory pokračují. Přibylo jich 12 tisíc na celkových 2,57 milionu. Meziměsíční srovnání ale ukazuje na pokles o více jak 50 tisíc a tím prostor pro pokles celkové míry nezaměstnanosti.

Za růstem příjmů zaostaly výdaje

Souběžně s „dávkami“ byla zveřejněna statistika osobních příjmů a výdajů Američanů za květen. Příjmy vzrostly o 0,4 % v souladu s očekáváním, výdaje polovičním tempem při shodném očekávání. Osobní výdaje zodpovídají za více jak dvě třetiny výkonu americké ekonomiky. V obou případech se ale jedná o zlepšení proti dubnu z 0,3 % a 0,0 % (stagnace).

Stejně jako u včerejší negativní revize americké ekonomiky za 1Q14 (z anualizovaných -1,0 % na -2,9 %!) se i do výdajů spotřebitelů projevilo špatně nastavené očekávání od zdravotnické reformy.

Nejsilnější negativní revize americké ekonomiky od roku 1976: -2.9 %, trhy klesají

 

Cenový index spotřebitelských výdajů v květnu vzrostl o 0,2 %, shodným tempem třetím měsícem v řadě. Roční tempo ukazatele, které (mezi jinými) sleduje Fed pro své měnověpolitické rozhodování, dosáhlo 1,8 % proti 1,6 % v dubnu. Indikátor zůstává stále viditelně pod 2% cílem Fedu.

Newsletter