Americký trh práce stabilizuje, výdaje spotřebitelů ovlivnila zdravotnická reforma

Počet Američanů, žádajících nově o dávky v nezaměstnanosti, nadále klesá. Nízké tempo poklesu ale umožňuje hovořit spíše o stabilizaci. V souladu s odhady rostly v květnu osobní příjmy Američanů, zaostalo naopak tempo na výdajové straně.

Trh práce stabilizuje

Ve sledovaném týdnu do 21. června americké úřady práce registrovaly 312 tisíc nových žadatelů o podporu. Je to o dva tisíce méně proti předchozímu týdnu, ale pokles o další dva tisíce očekával konsensus ekonomů a analytiků. Příkřejší je méně volatilní odraz žádostí v podobě jejich 4týdenního klouzavého průměru. Ten o dva tisíce vzrostl na číslo 314.250. S tím, jak trh práce postupně oživuje, se snižuje prostor pro další výraznější pokles žádostí. Statistika by měla podpořil zrcadlové ukazatele, naznačující vzestup tvorby nových pracovních míst. Ta se čtvrtým měsícem v řadě drží nad úrovní 200 tisíc míst.

V týdnu do 14. června dále mírně stoupl počet lidí, kteří v pobírání pracovní podpory pokračují. Přibylo jich 12 tisíc na celkových 2,57 milionu. Meziměsíční srovnání ale ukazuje na pokles o více jak 50 tisíc a tím prostor pro pokles celkové míry nezaměstnanosti.

Za růstem příjmů zaostaly výdaje

Souběžně s „dávkami“ byla zveřejněna statistika osobních příjmů a výdajů Američanů za květen. Příjmy vzrostly o 0,4 % v souladu s očekáváním, výdaje polovičním tempem při shodném očekávání. Osobní výdaje zodpovídají za více jak dvě třetiny výkonu americké ekonomiky. V obou případech se ale jedná o zlepšení proti dubnu z 0,3 % a 0,0 % (stagnace).

Stejně jako u včerejší negativní revize americké ekonomiky za 1Q14 (z anualizovaných -1,0 % na -2,9 %!) se i do výdajů spotřebitelů projevilo špatně nastavené očekávání od zdravotnické reformy.

Nejsilnější negativní revize americké ekonomiky od roku 1976: -2.9 %, trhy klesají

 

Cenový index spotřebitelských výdajů v květnu vzrostl o 0,2 %, shodným tempem třetím měsícem v řadě. Roční tempo ukazatele, které (mezi jinými) sleduje Fed pro své měnověpolitické rozhodování, dosáhlo 1,8 % proti 1,6 % v dubnu. Indikátor zůstává stále viditelně pod 2% cílem Fedu.

Newsletter