Americký trh realit chytil druhý dech. Dolar sílí k 1,1100 za euro

Po slabším úvodu roku signál obratu. Z amerického nemovitostního trhu dnes přišla nečekaně silná data, počet nově zahájených rezidenčních staveb na území Spojených států vylétl o pětinu na více než sedmiletý vrchol. Co na to trhy? Dnešní euforie na dolaru pokračuje, americká měna se k euru obchoduje pod 1,1150 a nejsilnější denní hodnotu posunula na 1,1122 EURUSD. Evropské trhy drží silné zisky (německý DAX +2 %) a Wall Street má nakročeno k ziskovému úvodu.

Počet nově zahájených staveb v dubnu vzrostl o 20 procent na téměř 1,14 milionu, což je nejvyšší údaj od listopadu 2007. Procentuální nárůst pak byl nejsilnější od února roku 1991. Březnový údaj byl přitom upraven k lepšímu na 944.000 z dříve uvedených 926.000.

Coby signál vývoje do budoucna, silný růst vykázal také počet udělených stavebních povolení. Těch v minulém měsíci přibylo o 10 procent na více než 1,14 milionu, z březnového počtu 1,04 milionu. Oba klíčové údaje s přehledem překonaly analytická očekávání (započatá výstavba +10 % na 1,02 mil., povolení +2 % na 1,06 mil.).

Slabé útraty Američanů sráží dolar přes 1,1300 k euru

Rezidenční výstavbu pohánějí lepší podmínky na trhu práce a nízké náklady hypoték. Mizí navíc dopady extrémní zimy, která v únoru vedla k propadu stavebnictví o téměř 17 procent. Sílící trh realit je nicméně v ostrém kontrastu s nevalnými výsledky z dalších segmentů ekonomiky, včetně maloobchodu, čísel o útratách domácností i firem, či průmyslu. Hrubý domácí produkt americké ekonomiky v prvním čtvrtletí vzrostl o pouhých 0,2 procenta v přepočtu na délku celého roku, ačkoli ekonomové očekávali jen zvolnění tempa růstu na procento z 2,2 procenta v závěru loňského roku. Revizi výkonu americké ekonomiky zveřejní vládní statistický úřad v příštím týdnu.

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

Newsletter