Americkým akciím se stejně jako její ekonomice daří

Klíčové body

  • Správci aktiv jsou znepokojeni ztrátami na čínských akciových portfoliích.
  • Zájem o americké akciové indexy je stále silný. Hodnota S&P 500 od konce loňského roku roste.
  • Čínské akciové indexy se i přes řadu nákupů ze strany státních institucí pohybují na vlně zklamání.
zdroj: Unsplash

Již dvě desetiletí formuje světovou ekonomiku dynamika mezi jejími dvěma nejdůležitějšími hráči. Zemí s největším HDP – USA a ekonomikou s nejrychlejším růstem – Čínou. Zdá se, že nadále tomu nebude jinak. Máme za sebou první sadu ekonomických ukazatelů v letošním roce a obrázek, který nabízejí, je velmi podobný tomu, co jsme viděli v roce minulém. Americká ekonomika překvapuje svým pozitivním naladěním navzdory vysokým úrokovým sazbám a čínská ekonomika naopak překvapuje svými negativními výsledky bez ohledu na to, jak velký finanční stimul tamější vláda vytahuje z klobouku.

Finanční trhy jsou zrcadlovým obrazem tohoto nastavení. Správci aktiv jsou zaskočeni neutuchající silou akcií obchodovaných na amerických burzách a znepokojeni ztrátami, které se vrší na jejich čínských portfoliích, kde se ke zdefaultovaným bondům nemovitostních developerů přidávají také akciové indexy, které klesly na úrovně viděné naposled před deseti lety.

Finanční trhy mají jednu zajímavou vlastnost, totiž že se nechovají podle očekávaných scénářů. Naopak se zdá, že aby se udržel určitý dlouhodobý rostoucí trend, je třeba, aby se mezi investory objevovalo dostatečné množství skepticismu a obav. Američani mají pro tento jev speciální název – šplhání po „wall of worry“. Přesně tento jev nastává na amerických indexech. S&P 500 po několikáté v řadě zavřel na historických maximech. Dvěma zbývajícím indexům se to podařilo už v minulém roce. Tento pohyb je však doprovázen nedůvěrou a obavami z prudké korekce.

Čínské akciové indexy se naopak dotkly mnohaletého minima, kde je již po několikáté zastavila vlna investorských nákupů, které však nebyly schopny zvrátit dosavadní negativní trend. Cykly, kdy vlna nadšení je střídána vlnou zklamání, nezbytně vedou k dlouhodobé stagnaci, kterou je velmi těžké zlomit i pro vysoce motivovanou centrální banku.

Toto tržní naladění má také velmi jasné ekonomické pozadí. Čína je po velmi dramatickém růstu značně vnitřně zadlužena a její hlavní motor rozvoje, fixní investice, se vyčerpaly. Americká ekonomika zaměřená na konzum je v tomto ohledu stále v dobré kondici. Největší strašák, kterým je inflace, se zdá být zkrocen. Zčásti díky vyšším úrokovým sazbám, zčásti právě díky potřebě Číny exportovat zboží a tím i deflaci. Takto rozdané karty zde byly už před rokem 2020. Současnost je orámována ostřejší mezinárodně politickou situací, avšak ekonomické podhoubí je stejné.  V dohledné době neočekávejme změnu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0882 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,09 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0838 do 1,0927 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,87 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,86 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,83 až 24,92 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,75 do 22,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter