Amerika prchá pryč

Je to téměř na den přes rok, co se konglomerát General Electric rozhodl zbavit většiny aktiv své finanční odnože GE Capital. Jeden z dvanácti zakládajících členů Dow Jonesova indexu z roku 1896 tak zahájil proces, na jehož konci má zůstat společnost opět se plně koncentrující na svůj z historického hlediska jádrový byznys, tedy průmyslovou výrobu. Letecké motory, zařízení pro těžbu ropy či zdravotnické pomůcky namísto hypoték, termínových účtů a toxických cenných papírů. Ano, i GE Capital se totiž řadí k  ústavům těžce zasaženým finanční krizí. V jejím důsledku jej musela sanovat americká vláda.

GE se zkrátka a dobře „vrací ke kořenům“ – a ještě zhruba rok se k nim vracet bude. Loni zveřejněný plán počítá se dvouletým procesem rozprodeje finančních aktiv. V českém vydání se tento návrat ke kořenům projeví tak, že se na pražské burze začne obchodovat s novým titulem. To je v naší kotlině, zvyklé z posledních patnácti let na žádnou až dvě nové burzovní emise ročně, určitě svátek.  Akcie GE Money Bank budou prostřednictvím pražského parketu nabídnuty institucionálním investorům.

 

 

Rozprodej finančních aktiv se pochopitelně netýká jen České republiky. Třeba v Polsku se GE zbavuje ústřední části své tamní bankovní odnože Bank BPH. Prodává ji konkurenční Alior Bank, přičemž americký konglomerát si ponechá část Bank BPH zabývající se správou aktiv a také její hypoteční portfolio. Rozprodej ruší odkaz legendárního bosse General Electric, Jacka Welche, který se právě do oblasti financí rázně rozkročil. Jenže to se psala 80. a 90. léta a finance byly zlatým dolem. Po roce 2008 se z bankovnictví stal méně ziskový, zato však rizikovější byznys. Finanční ústavy čelí mnohem přísnějšímu regulatornímu dohledu – a zejména pak velcí, systémoví hráči, mezi které se počítá právě i GE Capital.

Specificky v České republice zapadá rozprodej GE Money ještě do jednoho zásadního, byť bezprostředně nesouvisejícího příběhu. Je jím stahování amerického kapitálu z ČR a pokles jeho relativního významu u nás. V letech 1998 až 2008 podíl USA v rámci přímých zahraničních investic v České republice postupně klesl z 8,2 procenta na pouhých 2,8 procenta. Poměrně nízký zůstává i nadále. Třeba v roce 2014 byl relativně významnější z hlediska přímých zahraničních investic v ČR i takový Kypr. Z ČR už odešly ikony amerického hospodářství jako Boeing, Conoco Philips nebo Exxon Mobile. Čímž ovšem není řečeno, že od nás americký kapitál prchá zcela. Jeden příklad za všechny. Právě GE, konkrétně GE Aviation, u nás plánuje postavit centrum vývoje a výroby turbovrtulových motorů.    

GE Money vytvořila v Česku loni čistý zisk 4,5 miliardy Kč       

I tak se nelze ubránit dojmu, že stahování GE je projevem „nového normálu“. Tedy slábnoucího ekonomického zájmu USA o středoevropský region, jenž je dán jednak objektivně, například právě třeba náročnějším pokrizovým prostředím v oblasti finančnictví a obecněji slabší ekonomickou pozicí USA v rámci globálního hospodářství, a jednak subjektivně, tj. tím, že americký kapitál v rostoucí míře preferuje jiné kouty světa. 

Vyšlo v E15.

Newsletter