Analytici: ČEZ přes odstávky v Dukovanech zvýší zisk

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se loni i přes neplánované odstávky Jaderné elektrárny Dukovany zvýšil o několik miliard korun. Odhadují to tuzemští analytici. ČEZ výsledky za loňský rok zveřejní v úterý. Předloni firmě meziročně čistý zisk klesl o 36 procent na 22,4 miliardy korun.

„ČEZ již tradičně trápí nízké ceny elektřiny, do výsledků za 4. čtvrtletí však negativně promluví i neplánované odstávky jaderné elektrárny Dukovany, kvůli kterým společnost snížila celoroční výhled pro provozní zisk EBITDA ze 70 na 64 miliard korun. Čistý zisk však pozitivně ovlivní zaúčtování vrácené daně z emisních povolenek ve výši 3,8 miliardy korun, což by mělo společnosti umožnit vyplatit dividendu v obdobné výši jako v letošním roce – tedy 40 Kč za akcii. Celkově výsledky za 4. čtvrtletí pravděpodobně příliš nepřekvapí,“ soudí analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková.

ČEZ má další problémy s větrem, tentokrát v Polsku

Tržby za 4. čtvrtletí očekává Dvořáková ve výši 50,4 mld. Kč, čistý zisk pak 8,2 mld. Kč. „Celoročně by tak společnost měla utržit 201 miliard korun a hospodářský výsledek EBITDA by měl dle našich odhadů dosáhnout necelých 64 miliard korun. Čistý zisk by pak měl činit 24,9 miliardy korun, vyslovuje přesné odhady Dvořáková. Pro investory podle ní bude důležitý jakýkoli komentář k výhledu pro tento rok, případně výroky managementu k dividendové politice. Přehled Roklenem očekávaných výsledků shrnuje následující tabulka:

 

V mil. Kč

Q4 15 (odhad Roklen)

Tržby

50 423,5

EBITDA

15 467,8

EBIT

8 067,8

Zisk před zdaněním

9 867,8

Čistý zisk

8 200,8

Čistý zisk po odečtení minorit

8 052,3

 

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze by loňský čistý zisk mohl vzrůst na 24,4 miliardy korun. „Samotná čísla jsou patrně až na druhém nebo třetím místě významu a zájmu. Trh má v současné době zájem patrně o dvě informace: kolik bude návrh dividendy za rok 2015 a jaký bude výhled na rok 2016,“ uvedl Hlinomaz. „S dividendou stále počítáme na úrovni 40 korun za akcii hrubého, menší číslo by bylo asi fiaskem,“ dodal.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky ČEZ svůj cíl EBITDA těsně splní. „Pro investory bude nicméně důležitější, jaké cíle firma představí na rok 2016. S velkou pravděpodobností budou opět nižší jak na úrovni EBITDA, tak na úrovni čistého zisku,“ řekl ČTK. To předpokládá i analytik Fio Banky Jan Raška. „Aktuálně odhaduji letošní EBITDA v rozmezí 63 až 64 miliard korun a očištěný čistý zisk 20 až 21 miliard korun,“ uvedl.

Konec problémů v Dukovanech? ČEZ spouští dva bloky

Výsledky za samotné poslední čtvrtletí, které ČEZ v úterý také zveřejní, budou podle Hatlapatky ovlivněny mimořádnými položkami. „ČEZ zaúčtuje vratku daně z emisních povolenek ve výši 3,8 miliardy Kč. Na druhou stranu předpokládám, že kvůli dalšímu výraznému poklesu cen elektřiny na trhu může dojít k dalšímu odpisu hodnoty aktiv, což sníží účetní zisk,“ dodal.

V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla opětovná kontrola několika tisíc svarů v jaderné části. Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš na začátku února uvedl, že ČEZ přišel kvůli odstavení bloků v Dukovanech loni o 2,5 miliardy korun.

Beneš: Loňské odstávky Dukovan stály ČEZ 2,5 miliardy korun

Newsletter