Analytici: Čistý zisk Phillip Morris vzroste. I dividenda?

Tabákové společnosti Philip Morris ČR v pololetí až dvouciferně vzrostl čistý zisk, očekávají tuzemští analytici. To by mohlo pozitivně ovlivnit celoroční dividendu. Firma ohlásí hospodářské výsledky ve středu.

Růst čistého zisku o devět procent na 1,2 miliardy korun očekává BH Securities. Hrubý zisk podle ní vzrostl na 2,355 miliardy. Podle odhadu České spořitelny (ČS) budou pololetní konsolidované tržby PM bez spotřební daně 5,25 miliardy Kč, BH Securities předpokládá 5,011 miliardy Kč.

Za celý rok firmě klesnou tržby o 27 procent na 10,255 miliardy Kč, odhaduje ČS. BH Securities očekává celoroční tržby 10,367 miliardy. Tyto odhady ale nelze přesně srovnávat s loňským rokem. Philip Morris ČR totiž změnil provozní model a od letošního roku nenakupuje potřebný materiál na výrobu cigaret, ani jej neprodává. V rámci koncernu se ze smluvního výrobce stala firma „pouze“ poskytovatelem výrobních služeb. Z údajů o konsolidovaných tržbách tak mizí tržby z prodeje na export, ale přibývají tržby právě za poskytnutí výrobních služeb.

Očekáváme, že nový provozní model nebude mít výrazný vliv na vykazované výsledky od provozní úrovně níže, uvedli analytici J&T Banky. „Proto projektujeme nekonsolidovaný provozní zisk EBITDA na úrovni 1,76 mld. Kč (+13,8 %). Důvodem je námi očekávaný kladný výsledek v ČR podpořený solidním meziročním růstem v ostatním exportu, který se aktuálně projeví jen do provozního zisku. Lepší provozní úroveň by se měla projevit do 14,2% růstu čistého zisku na 1,26 mld. Kč. Tento výsledek by poukazoval na anualizovaný čistý zisk na akcii ve výši 916 Kč,“ shrnuli svůj názor před výsledky PM ČR analytici J&T Banky.

Očekávají, že pokud se jejich projekce potvrdí tak by to mohlo mít pozitivní odezvu trhu vzhledem k uvažované dividendě, která je tradičně vyplácena jako 100% čistého nekonsolidovaného zisku případně navýšeno o zrušený rezervní fond (aktuálně 85 Kč/akcii). Z loňského výsledku bylo vyplaceno celkem 880 korun na akcii, za letošek analytici spekulují o částce 900 korun na akcii nebo vyšší.

Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH v prvním čtvrtletí společnosti klesly o 17,2 procenta na 2,3 miliardy Kč, hlavně kvůli změnám provozního modelu ve výrobě. Pokles tržeb byl částečně eliminován příznivým vývojem cen v Česku a na Slovensku. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH snížily v prvním čtvrtletí o 17,4 procenta.

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se za první čtvrtletí meziročně zvýšily o 6,3 procenta na 1,2 miliardy Kč. Celkový trh cigaret v Česku klesl o odhadovaných 3,1 procenta na 4,2 miliardy cigaret.

Trh klesá, Philip Morris roste. Proč? Odpovídá šéfka financí

Tržní podíl Philip Morris ČR stoupl podle maloobchodního průzkumu o 0,5 procentního bodu na 46,8 procenta. Bez značky RGD, která je zahrnována do vykazovaného odbytu od 1. dubna 2014, klesl o 0,7 procentního bodu na 45,6 procenta. Objem domácího odbytu Philip Morris ČR včetně RGD se za první čtvrtletí zvýšil o 7,9 procenta na 1,9 miliardy kusů. Bez RGD zůstal nezměněn.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč ČR. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Philip Morris roste zisk i podíl na trhu. Odevzdal export

Newsletter