Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Analytici: NWR vykáže lepší výsledky, horší bude příští rok

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, vykáže ve třetím čtvrtletí lepší výsledky hospodaření než loni ve stejném období. Shodli se na tom analytici v anketě ČTK. Podle nich se situace firmy začne pravděpodobně zhoršovat v příštím roce. Výsledky za třetí čtvrtletí i prvních devět měsíců letošního roku oznámí společnost ve čtvrtek.

Již v polovině října NWR oznámila, že ve třetím čtvrtletí vytěžila 2,1 milionu tun uhlí, meziročně o 14,7 procenta více. „To by mělo znamenat celkové čtvrtletní tržby ve výši kolem 160 milionů eur,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Loni od července do konce září utržila společnost necelých 158 milionů eur (4,3 miliardy Kč). Čistá ztráta činila 71,2 milionu eur (1,9 miliardy Kč). Podle analytiků vykáže za období společnost ztrátu i letos, a to kolem deseti milionů eur (270 milionů Kč).

Analytici podotýkají, že výrazněji se situace firmy s velkou pravděpodobností začne zhoršovat příští rok. Důvodem bude hlavně nedostatek hotovosti, kterou bude NWR disponovat. „Pro udržení těžby na očekávaných úrovních bude zřejmě potřeba v příštím roce investovat více než 30 až 40 milionů eur, které firma proinvestuje letos. Výsledkem je, že objem hotovosti se v příštím roce začne zřejmě opět velmi rychle snižovat,“ dodal Hatlapatka.

S tím souhlasí i analytik J&T Banky Bohumil Trampota. „Současné tržní prostředí je pro společnost velmi nejisté,“ řekl ČTK. Výzvou pro společnost podle něj bude i splnění letošního celoročního cíle prodeje uhlí, který si společnost stanovila na osm milionů tun a zatím ho splnila ze 67 procent. „Naopak předpokládáme, že společnost potvrdí celoroční cíl těžby, který byl stanoven na 7,5 až osm milionů tun,“ dodal.

Analytici Komerční banky pak očekávají mírný meziroční růst tržeb, a to díky vyšším prodejním cenám koksovatelného uhlí. Výrazné zlepšení bychom měli zaznamenat na úrovni EBITDA, která by měla být pozitivně ovlivněna snižováním nákladů a absencí nákladů na restrukturalizaci kapitálu. Celkově by však mělo NWR nadále hospodařit s čistou ztrátou

Ztrátám kvůli poklesu cen uhlí čelí NWR dlouhodobě. Situací v dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Ta na začátku října pověřila ministra průmyslu Jana Mládka, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (oba ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby s OKD vyjednali novou dohodu o budoucnosti Dolu Paskov.

V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda ale byla podmíněna tím, že ceny uhlí podle mezinárodních srovnávacích standardů nesmí od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesnout pod 110 dolarů za tunu.

Pod tuto hranici však klesly již ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku a ministerstvo průmyslu (MPO) předpokládá, že tomu tak bude i pro čtvrté čtvrtletí. Podle MPO je proto třeba zahájit jednání k případnému uzavření nové dohody.

Odhady hospodářských výsledků NWR za 3. čtvrtletí (v mil. EUR):

  Čistá ztráta Tržby
BH Securities 12,8 161
Cyrrus 9,6 160,1
J&T Banka 10,6 159,3

Zdroj: Odhady analytiků.

Newsletter