Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Analytici sází na vývoj koruny. Zpevní. Kam až a do kdy?

Agentura Reuters představila aktuální odhady analytiků ohledně vývoje koruny vůči euru v příštích měsících. Co čekat? Posílení o téměř 1,9 % do konce července.

  • 17 z 22 analytiků vidí CZK silnější oproti aktuálním 27,00 EURCZK do konce července
  • Do té doby by koruna měla posílit až na 26,50 EURCZK
  • Během příštích 12 měsíců by pak měla česká měna zpevnit až na 25,84 EURCZK

Výše zmiňovaná očekávání vycházejí z představy ohledně ukončení intervenčního režimu ČNB. Odhad bankovní rady stále počítá s tím, že k tomuto kroku by mohlo dojít zhruba v polovině letošního roku, ovšem rozhodně ne dříve než ve druhém čtvrtletí. Klíčovým ukazatelem bude v tomto případě vývoj inflace, která v prosinci dosáhla inflačního cíle 2 %.

ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí

Zda bude tento trend pokračovat, se dozvíme v pátek, kdy budou zveřejněna data tempa růstu domácích cen za leden. Odhad agentury Bloomberg pracuje s mediánem 2 %, nejnižší pak činí 1,9 %, nejvyšší naopak 2,2 %.

Páteční data tudíž určí další směr. Jak uvedla sama ČNB, k tomu, aby rada začala zvažovat ukončení kurzového závazku, bude potřeba jasný důkaz o robustnosti inflačního vývoje, což je v tomto případě přestřelení inflačního cíle. Pokud tedy bude lednová inflace vyšší jak 2 %, půjde o jasný signál směrem k uvolnění kurzu koruny vůči euru.

Dosavadní odhady analytiků pracují se scénářem „exitu“ během druhého kvartálu, konkrétně v dubnu, resp. na začátku května, a to klidně mimo řádné zasedání ČNB.

Goldman Sachs: ČNB by s „exitem“ měla překvapit

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Newsletter