Euro postupně smazalo dopolední ztráty proti dolaru a obchoduje se zpět na úrovni otevírací ceny nad 1,1860 EURUSD Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Analytici sází na vývoj koruny. Zpevní. Kam až a do kdy?

Agentura Reuters představila aktuální odhady analytiků ohledně vývoje koruny vůči euru v příštích měsících. Co čekat? Posílení o téměř 1,9 % do konce července.

  • 17 z 22 analytiků vidí CZK silnější oproti aktuálním 27,00 EURCZK do konce července
  • Do té doby by koruna měla posílit až na 26,50 EURCZK
  • Během příštích 12 měsíců by pak měla česká měna zpevnit až na 25,84 EURCZK

Výše zmiňovaná očekávání vycházejí z představy ohledně ukončení intervenčního režimu ČNB. Odhad bankovní rady stále počítá s tím, že k tomuto kroku by mohlo dojít zhruba v polovině letošního roku, ovšem rozhodně ne dříve než ve druhém čtvrtletí. Klíčovým ukazatelem bude v tomto případě vývoj inflace, která v prosinci dosáhla inflačního cíle 2 %.

ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí

Zda bude tento trend pokračovat, se dozvíme v pátek, kdy budou zveřejněna data tempa růstu domácích cen za leden. Odhad agentury Bloomberg pracuje s mediánem 2 %, nejnižší pak činí 1,9 %, nejvyšší naopak 2,2 %.

Páteční data tudíž určí další směr. Jak uvedla sama ČNB, k tomu, aby rada začala zvažovat ukončení kurzového závazku, bude potřeba jasný důkaz o robustnosti inflačního vývoje, což je v tomto případě přestřelení inflačního cíle. Pokud tedy bude lednová inflace vyšší jak 2 %, půjde o jasný signál směrem k uvolnění kurzu koruny vůči euru.

Dosavadní odhady analytiků pracují se scénářem „exitu“ během druhého kvartálu, konkrétně v dubnu, resp. na začátku května, a to klidně mimo řádné zasedání ČNB.

Goldman Sachs: ČNB by s „exitem“ měla překvapit

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Newsletter