Američtí správci peněz přehodnocují své dekádu trvající stanovisko nutné diverzifikace od dolaru, což vede analytiky k myšlence, že rally, díky níž americký dolar vyšplhal na svá 4letá maxima, je teprve v počátku.
Investoři sídlící v USA drží momentálně 19,3 procenta ze svých akciových investic v celkovém objemu 35,5 bil. USD v zahraničí, což je 1,8procentní pokles z maxim v roce 2009, podle daňových údajů Federálního rezervního systému. Podíl dluhopisů s výjimkou státního dluhu, jenž je držen v zahraničních bondech, se stabilizoval na úrovni 20,9 procenta, v roce 2003 přitom činil pouhých 8,3 procenta.
„Toto a skutečnost, že USA v tomto roce očekává vysoký relativní růst tamní ekonomiky, znamená, že dolar bude dále růst,“ řekl Geoffrey Yu, měnový stratég z UBS v Londýně.
Americká měna byla po většinu letošního roku podporována perspektivou vyšších úrokových sazeb v USA a rozdílnou měnovou politikou mezi americkým Fedem a jeho protějšky v Evropě a Japonsku. K tomu se nedávno přidaly známky zpomalení světové ekonomiky, šíření eboly, s konfliktem na Ukrajině a pouličními protesty v Hongkongu.
Dolar v tomto roce vzrostl vůči všem svým 16 hlavním protějškům. Bloomberg Dollar Spot Index se ocitl 3. října na 1,080,05. Na konci loňského roku se přitom pohyboval na úrovni 1.019,14. Během dnešního dne mírně klesá na 1.063,87.
Americký dolar dnes mírně oslabuje na 1,276 dolarů za euro. Vůči japonskému jenu však zaznamenává zisky na 107,08 a pokračuje tak ve své krátkodobé rally započaté na konci minulého týdne. Česká koruna dnes propadá na 21,587 korun za dolar a 27,5548 korun za euro.
„V posledních měsících a týdnech jsme svědky přesunu kapitálu z eura do dolaru,“ řekl Ian Stannard, analytik Morgan Stanley. „Tento trend by měl nadále pokračovat“.