Analytici: Tradeři, zapomeňte na dolar. Teď je na řadě euro

Místo toho, aby investoři dále sázeli na dolar, a tedy i na americký ekonomický růst, mnoho z nich si na opačné straně Atlantiku našlo stabilní alternativu. Společná evropská měna si sice na přelomu roku sáhla na dno, v posledních měsících už však září na všech frontách. Je tedy nejvyšší čas na „buy“?

Nejlepší dny už má dolar pravděpodobně za sebou. Po tříletém trendu, kdy se k němu obracela většina investorů, stále více a více z nich sází na euro. Na první pohled však společná evropská měna nevypadá jako zcela vhodný kandidát na dobrý výnos. V Evropě úřadují záporné sazby a Evropská centrální banka každý měsíc nakupuje dluhopisy, aby podpořila hned několik ekonomik v regionu.

Agentura Bloomberg však tvrdí, že je třeba se dívat víc pod povrch. Klesající politické riziko a zotavující se ekonomiky jsou první argumenty. Podle mnohých ekonomů je navíc na obzoru vidět i zmírnění kvantitativního uvolňování, stejně jako to kdysi předpověděli u dolaru v roce 2014, který byl následující tři roky potěšením pro každého investora. Situace by se mohla opakovat, ovšem tentokrát v Evropě.

„U dolaru jsme pozorovali obrat optimistické situace z doby amerických voleb, kdy vládl silný býčí sentiment, až po dnešek. Když nad tím přemýšlím, stejnou situaci teď vidím v Evropě,“ zdůraznil optimistickou náladu na starém kontinentě hlavní měnový stratég HSBC David Bloom.

Úspěch iniciativy „Merkcron“ může znovu nastartovat projekt Evropy

Za tímto  názorem si ale nestojí pouze největší britská banka. Investoři se do nákupu eura v tomto čtvrtletí opravdu vrhli. Výsledkem je růst téměř oproti všem ostatním světovým měnám, což je úspěch, kterého společná evropská měna nedosáhla od roku 2013. Dolar se naopak proti většině svých protějšků propadl.

Analytici dotazovaní agenturou Bloomberg mají co dělat, aby ve svých predikcích udrželi tempo s růstem eura. Od začátku roku si připsalo už 5,9 procenta poté, co se ve čtvrtém čtvrtletí propadlo o 6,4 procenta, a to v důsledku optimismu spojeného se zvolením Donalda Trumpa za prezidenta USA.

Jako obvykle však situace není černobílá. Je možné, že to, co se stalo za poslední tři roky dolaru, se může brzo stát i euru. Za tímto názorem si stojí expert na měny UBS Thomas Flury. „Zejména pokud bude ECB nucena ukončit kvantitativní uvolňování z důvodu příliš silné ekonomiky,“ dodal.

Na korunu sází velké banky. ČNB „ochlazuje“ spekulace o sazbách

Přestože se může zdát sázka na euro oproti dolaru nejzjevnější, investoři by mohli mít více úspěchu s méně exponovaným párem. Podle analytiků by mohla být nejvhodnější sázka proti jenu. Euro totiž za poslední dva měsíce posílilo oproti japonské měně o 7,6 procenta, což je větší rally než u jakéhokoliv dolarového páru. Analytici se minulý měsíc shodli na tom, že konec roku 2017 může být z hlediska růstu eura vůči jenu nejrychlejší v historii. K vyplnění této predikce už minulý týden pomohl nedostatek komunikace Bank of Japan k tématu podpory japonské ekonomiky.

 

Newsletter