Analýza: Firmy loni nejvíce zakládali třicátníci

V Česku bylo loni založeno 26 100 společností s ručením omezeným. To je nejvíce od předkrizového roku 2007. Firmy si nejvíce zakládali muži ve věkové kategorii 30 až 39 let. Největší podíl žen mezi majiteli firem je ve věkové kategorii nad 60 let. Ukázala to analýza vlastnických vztahů tuzemských společností s ručením omezeným, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Detailní analýza vlastnických vztahů tuzemských společností s ručením omezeným ukázala, že podnikání v Česku je doménou střední generace a mužů. Majitelé společností s ručením omezeným, které byly loni založeny, jsou nejčastěji ve věku 30 až 39 let (29,90 %), s mírným odstupem následuje věková kategorie 40 až 49 let (25,76 %). Podíl mladých podnikatelů do třiceti let dosáhl 15,37 %, ve věkové kategorii 50 až 59 let se jednalo o 12,63 % a majitelů po šedesátce bylo 6,44 %.

Z pohledu pohlaví mezi vlastníky jednoznačně dominují muži. Z téměř 29 tisíc fyzických osob, které Bisnode eviduje jako majitele společností s ručením omezeným, které vznikly v roce 2015, je 66 procent mužů.

„Ačkoliv genderové složení majitelů firem je stále nevyvážené, podíl žen se v posledních několika letech zvyšuje. Zajímavé je, že největší zastoupení žen mezi majiteli firem je ve vyšších věkových kategoriích. U vlastníků firem nad 60 let je téměř 40 procent žen a ve věkové kategorii mezi 50 a 59 roky necelých 30 procent. To s velkou pravděpodobností souvisí s obtížnější zaměstnaností osob nad 50 let,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Dodala, že ve srovnání s předchozími lety, kdy Bisnode tyto statistiky sledovat, vzrostl podíl mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným. To souvisí hlavně s ekonomickým boomem tuzemské ekonomiky, který nabízí nové podnikatelské příležitosti.

Letos v květnu je podle databází Bisnode na trhu 25 899 aktivních akciových společností a 415 098 společností s ručením omezeným, které obecně reprezentují malé a střední podnikání. Loni jich bylo založeno 26 100. Tři čtvrtiny z nich jsou výhradně v rukou fyzických osob. Zhruba 50 procent ovládá jedna fyzická osoba a asi 26 procent kontroluje více fyzických osob současně.

Newsletter