Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Andrej Babiš je s rozpočtem příliš smělý

AKTUALIZOVÁNO – Rozpočet České republiky skončil v srpnu v přebytku 81,2 miliardy korun, především díky růstu daňových příjmů. Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci předchozích pěti měsíců, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993, uvedlo ministerstvo financí. Loni v srpnu byl přebytek 19 miliard korun. Na celý rok je plánovaný schodek rozpočtu 70 miliard korun.

Ke konci měsíce dosáhly celkové příjmy rozpočtu 859,3 miliardy a celkové výdaje byly 778,1 miliardy korun.

„Vláda i v srpnu – popáté v řadě – potvrdila nejlepší plnění rozpočtu v historii ČR. Meziroční nárůst přitom zaznamenává inkaso ze všech klíčových druhů daní. Pozitivní výsledek má z velké části na svědomí rychlejší než předpokládaný růst tuzemské ekonomiky, který pokračoval i letos v prvním a zdá se, že i druhém čtvrtletí,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Dodal, že minimálně u některých druhů daňového inkasa jsou, zdá se, konečně patrné první známky zlepšení samotného daňového výběru. Zda se však jedná skutečně o robustní, trvalejší trend, to potvrdí až následující měsíce, a dokonce roky. „Tvrzení ministra financí Babiše, podle něhož ´nemůže být pochyb, že za rostoucím výběrem všech daní stojí na prvním místě lépe fungující Finanční správa´, je příliš smělé. Je totiž třeba být na pozoru při interpretaci dat. Ministerstvo financí navýšení inkasa u některých druhů daní částečně zdůvodňuje nově přijatými opatřeními,“ upozornil Kovanda

Minimálně u některých druhů daňového inkasa jsou, zdá se, konečně patrné první známky zlepšení samotného daňového výběru. Zda se však jedná skutečně o robustní, trvalejší trend, to potvrdí až následující měsíce, a dokonce roky.

Například zavedením kontrolního hlášení u DPH nebo kontrolními akcemi se zaměřením na převodní ceny v případě daně z příjmu právnických osob. Přitom objem inkasa DPH aktuálně roste jen o necelá dvě procenta, tedy pomaleji než ekonomika jako celek a než celková přidaná hodnota hospodářství, upozornil ekonom.

Navíc, ještě rychleji než u těchto dvou zmíněných druhů daní, tedy DPH a daně z příjmu právnických osob, roste inkaso u majetkových daní, kde ministerstvo žádné své opatření vedoucí ke zlepšení výběru, neuvádí. Odkazuje výhradně na aspekty, jež nemá ve své moci, konkrétně ekonomické oživení a nízké úrokové sazby, podotkl Kovanda.

Meziroční růst celkových příjmů o 43 miliard korun (o 5,3 procenta) ovlivnily daňové příjmy, které vykázaly meziroční růst o 25,1 miliardy korun a také inkaso pojistného na sociální zabezpečení, které meziročně rostlo o 15,3 miliardy korun. Příjmy z EU meziročně vzrostly o 3,1 miliardy Kč.

Newsletter