„Andrej Babiš je tím, čím chce být Donald Trump“

Andrej Babiš je tím, čím by se rád stal Donald Trump: nejmocnějším mužem ve své zemi. Tímto srovnáním českého vicepremiéra a ministra financí s realitním magnátem a jedním z republikánských favoritů před prezidentskými volbami v USA dnes evropská verze vlivného serveru Politico uvádí delší text věnovaný právě Babišovi.

Server text uvádí poznámkou, že stejně jako miliardáři Trump či někdejší italský premiér Silvio Berlusconi také Babiš využívá svých peněz a konexí k tomu, aby byl „antipolitický politik“, tedy člověk, jehož bohatství mu umožňuje stát stranou politického hašteření, dohod a časté korupce provázející obyčejnou politiku.

Politico přibližuje hnutí ANO s programem, který je přátelský k podnikání a nepříliš ideologický, i lidi stojící dosud mimo politické dění, které Babiš získal ke spolupráci. „Nepotřebuji politiku. Bez té práce bych měl lepší život,“ řekl vicepremiér serveru Politico. Ten připomíná, že ani ve vládě se nepřestal prezentovat jako outsider. Jeho nechuť ke každodenním politickým kompromisům se podle serveru zdá opravdová a tradiční politiky prý znervózňuje.

Trumpův seznam aneb z deníku amerického protekcionisty

Vicepremiér vlády, ve které sedí společně s ČSSD a KDU-ČSL, také podle textu uvedl, že hledání těchto kompromisů zabírá příliš mnoho času a k rozhodnutí jsou třeba nejrůznější „výbory a studie dopadů“.

Politico připomíná, že v době Babišova působení na ministerstvu financí klesá zadlužení a roste ekonomika a veřejné zakázky jsou přes trvající nedostatky průhlednější než v minulosti.

Server poměrně podrobně zmiňuje též Babišovu minulost, včetně rozhodnutí slovenského soudu v souvislosti s jeho údajnou spoluprací s StB. Upozorňuje také na Babišovy mediální akvizice.

V textu je citována Babišova kritika EU jako byrokratického tělesa. „Je nepřijatelné, aby o migraci za nás rozhodoval někdo v Bruselu,“ řekl serveru vicepremiér s tím, pokud „máma (německá kancléřka Angela) Merkelová tyto lidi pozvala, měla by je převzít“.

Podle textu v Politico Babiš doporučil Severoatlantické alianci, aby změnila názor, že Rusko je v současnosti jeho největší problém. „Ukrajina není připravena na Evropskou unii a Ukrajina byla vždy pod ruským vlivem,“ řekl český vicepremiér serveru k největšímu zdroji napětí mezi západními zeměmi a Ruskem v poslední době.

Babiš se nedávno v reakci pro americký list The Washington Post ohradil proti článku, v němž byl označen za přítele Ruska a prezidenta Vladimira Putina.

Kellner, Babiš a Tykač. Žebříček nejbohatších Čechů

Newsletter