Andrej Babiš už tuší, co je bitcoin

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš před dvěma měsíci navštívil Paralelní Polis v předvečer Hackers Congress, aby se dozvěděl více informací o kybernetické měně bitcoin. Různé konspirační teorie, fámy a dohady o „utajeném“ setkání přispěly k tomu, že expert na kryptoměny Karel Fillner napsal na serveru btctip.cz blogpost o tomto setkání. Přinášíme také reakce dalších účastníků této schůzky.

„Nechtěli jsme být užitečnými idioty a pomáhat jednomu ze zástupců státní moci strhávat na sebe mediální pozornost chvíli před krajskými volbami. Na základně četných dotazů jsme se však nyní rozhodli reagovat a poskytnout informace všem, kteří o to stojí…,“ uvedl Fillner.

Bitcoin ochraní před hyperinflací i zkorumpovanou vládou

„Jak to tedy celé vzniklo a proč šel Andrej Babiš do jámy lvové? Ten ministr financí, který podle vlastních slov netuší, co je bitcoin a před rokem byl šokován informací, že se dá za bitcoin zaplatit na pokladně České pošty? Proč se ten samý člen vlády ČR sám ohlásil a projevil zájem o návštěvu bitcoinového doupěte a projektu umělecké skupiny Ztohoven?“ ptá se Fillner.

Požádal proto všechny, kdo se za českou bitcoinovou komunitu a Paralelní Polis zúčastnil schůzky s Andrejem Babišem, aby se pár slovy vyjádřili a poskytli tak svůj pohled na tuto zajímavou událost. Vzhledem k prodlevě, která od té doby vznikla, se mi nepodařilo získat vyjádření renomovaného experta a konzultanta v oblasti digitálních měn Andrease Antonopoula, o jeho setkání s českým ministrem financí.

Jak viděli schůzku s Andrejem Babišem její přímí účastníci?
Petr Žílka, mluvčí Ztohoven “Vše začalo tím, že mě jako prvního kontaktovala Babišova asistentka s návrhem setkání v Paralelní polis a rovnou mne požádala, abych se ujal organizace a moderace schůzky. Celkem rychle jsme si vyjasnili, že smysl má jedině setkání Babiše s některým z hostů našeho kongresu, mezi nimiž bylo letos několik zásadních osobností spojených s bitcoinem. Logickou volbou byl tedy Andreas Antonopoulos jako hlavní speaker a vedle něj několik etalónů české bitcoinové scény (Karel Fillner, Tomáš Marada, Karel Kyovský a Pavol Lupták).
Babiš přišel do chaotické atmosféry příprav na kongres a bylo vidět jeho překvapení z neformálního pojetí schůzky (žádná uvítací ceremonie ani zástup rukoutřesců). Začátek byl trochu rozpačitý, vlastně jsme ani nečekali, že ministr přijde včas…
V cca. desetiminutovém monologu jsme se od Babiše dozvěděli, že je nejúspěšnějším ministrem financí, který zachraňuje peníze českých občanů, že zamete s podvodníky, splácí státní dluh, že není politik, ale chlap z businessu, který ví dobře jak věci fungují.
Když se slova chopil Antonopoulos, začala pro mne asi nejzajímavější přednáška o bitcoinu a obecně významu decentralizovaných technologií, kterou jsem v životě slyšel. Babiš dostal možnost podívat se na bitcoin jinak, než optikou mediálního obrazu, který před tím očividně utvářel jeho názor komplexně.
Nejzajímavější pro mě ale bylo sledovat Babišovu techniku jednání. Delší dobu tiše naslouchal, ale postupně začal vytvářet dojem hodného a chápavého strýčka, který vlastně rád podobným věcem pomůže, jen je třeba se na něj obrátit. Kdybychom přišli dřív, dalo se jistě něco dělat i se zákony, které předložil sněmovně a které zasahují do soukromí uživatelů kryptoměn.
Vzpomínal jsem na Kmotra a pozoroval s údivem celou bizarní situaci. Babiš odešel s přesvědčením, že bitcoin se zásadně neliší od jeho systému EET a mám obavy, že bude potřebovat ještě několik podobných sezení, než k němu doteče podstata kryptoměn v celé svojí šíři. Dlužno dodat, že to není nic zvláštního – mě pochopení bitcoinu trvalo nejméně několik měsíců aktivného vyhledávání informací.”
Tomáš Marada, specialista na blockchainové technologie „Setkání jsem chápal především tak, že se s Babišem má setkat hlavně Andreas Antonopoulos, který má s podobnými setkáními již zkušenosti a přizveme k tomu pár lidí z české bitcoinové komunity, kteří mohou Andreasovi sekundovat a komentovat bitcoin lokálně. Tato představa se víceméně naplnila.
Andreas představil bitcoin jako novou technologii, která může přinést nová pracovní místa a vyzdvihoval sílu a zásluhy místní komunity. K tomu, co to bitcoin je a jak funguje jsme se vlastně dostali jen minimálně. Karel Kyovský poté otevřel otázku připravovaného zákona, který je silně regulační a může ztížit pravidla nakládání s bitcoinem. Babiš se tvářil, a já mu to věřím, že zákon připravovali jeho lidé, ne on, a to, že dopadá na bitcoin je pouze vedlejší efekt, o kterém on ani neví.
Myslím si, že Babiš si odnesl jen to, že tady něco jako bitcoin je a existuje kolem něj komunita s centrem v Paralelní Polis. A pak samozřejmě pěkný post na Twitter :).“
Pavol Lupták, expert na počítačovou bezpečnost a majitel společnosti Nethemba „Záujem o stretnutie k problematike Bitcoinu prejavil priamo pán Babiš a jeho ľudia, ktorí Paralelní Polis kontaktovali (zrejme na základe reklamného billboardu na hackerský kongress HCPP16 ).
Podotýkam, že táto snaha o stretnutie vychádzala výhradne od pána Babiša a jeho ľudí.
Aj napriek tomu, že sa s politikou A. Babiša vôbec nestotožňujem – EET pokladám za nástroj ekonomickej diktatúry a ako bezpečnostný expert vidím veľkú možnosť zneužitia centrálne ukladaných údajov a tiež to vnímam ako drastický zásah do súkromia občanov, kvôli tomu, že mi reálne záleží na osude kryptomien v ČR ako aj osude Paralelného Polis, rozhodol som sa uvedeného stretnutia zúčastniť.
Stretnutie s pánom Babišom v Paralelní Polis o problematike kryptomien (špeciálne bitcoinu) prebehlo v angličtine a to bez zachádzania do akýchkoľvek technických detailov, kedže pán Babiš nedisponoval o bitcoine prakticky žiadnymi informáciami.
Andreas Antonopoulos, ako bitcoinový evangelista, poskytol pánovi Babišovi základné informácie o kryptomenách, poukázal na ich nespočetné výhody v porovnaní so štátnymi fiat peniazmi, vyzdvihol veľmi silnú bitcoinovú komunitu v Prahe a v Českej republike, ktorá vyústila do pár veľmi úspešných svetových bitcoinových startupov. Tiež opakovane použil analógiu súčasného rozmachu kryptomien s rozmachom internetových webových stránok v 90-tych rokoch, ktorá by reálne nenastala, keby v tej dobe bola schválená plánovana štátna regulácia internetu v USA.
Andreas špeciálne poukázal na riziko akýchkoľvek štátnych intervencií vo forme regulácií, ktoré súčasný technologický rozmach kryptomien môžu zabiť ešte v zárodku.
Na otázku pána Babiša, čo pre nás a samotné kryptomeny môže urobiť, som odpovedal slovami „Najradšej úplne nič. Nestáť v ceste formou akýchkoľvek budúcich regulácii kryptomien“. V ČR je totiž plánovaná regulácia kryptomien vyžadujúca preukázanie totožnosti všetkých kupujúcich/predávajúcich v prípade zmenárni / bankomatov bitcoinu či iných kryptomien. Schválenie tejto legislatívy totiž môže drasticky obmedziť používanie kryptomien v ČR. Na túto legislatívu počas stretnutia špeciálne poukazoval Karel Kyovský.
Podobne ako vysvetľujeme všetkým ľudom z ulice, ktorí sa zastavia v Paralelní Polis informácie o bitcoine a kryptomenách, poskytli sme aj pánovi Babišovi a jeho kolegom tieto informácie. A to s dôrazom poukazujúcim na nevyhnutnosť kryptomien v modernej ekonomike a v celej spoločnosti.
Otázka samozrejme zostáva, ako sa k uvedenej problematike štát a Ministerstvo financií ČR postavia.
Vzhľadom k tomu, že kryptomeny reálne ohrozujú štátny monopol na tlač peňazí a všetky výhody pre štát s tým spojené, osobne som skeptický a nemyslím si, že legislatíva vynucujúca reguláciu kryptomien nebude schválená. Boj štátu s kryptomenami a teda proti reálnemu ekonomickému pokroku, bude podľa mňa pokračovať.“
Karel Kyovský, General Bytes – výrobce bitcoinových bankomatů „Na jednu stranu vnímám pozitivně, že si ministr financí udělal ve svém náročném programu čas, projevil zájem a přišel. Dozvěděl jsem se díky tomu mimo jiné i to, že počítačům nerozumí a nepoužívá je, což považuje za výhodu, protože ho dle vlastních slov nelze hacknout, jak třeba Sobotkovy maily… Zajímavé bylo i to, jak dlouho se Andrej Babiš zdržel po schůzce v kavárně a osobně si vyzkoušel nákup bitcoinů v bankomatu a placení kávy u terminálu.
Na druhou stranu mě dost překvapilo, že si ministr financí nepamatuje (nebo nechce pamatovat), že přímo on osobně předkládal zákon 368/2016, který nám jako provozovatelům směnáren a bitcoinových bankomatů vadí a který jsem se snažil v podstatě bezvýsledně připomínkovat některým poslancům Parlamentu. Potom lze jen těžko věřit větám typu „Proč s tím chodíte za poslanci a nenapíšete svému ministrovi, já bych vám třeba pomohl…?“
Celkově jsem se díky této schůzce utvrdil v pocitu, že politici nám s rozšířením a pozitivním vnímáním kryptoměn rozhodně nepomůžou. A snad ani nejen proto, že nechtějí – oni podobné věci nejsou schopni pochopit, protože jim prostě nerozumí a nejsou počítačově gramotní (to není jen případ Babiše, ale i jiných poslanců).“

 

Newsletter