Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Ani Saúdové nejsou bezední a nechtějí ropu „zadarmo“

Arabští členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) brání listopadové rozhodnutí úroveň těžby, navzdory prudkému propadu cen ropy, zachovat a saúdskoarabský ministr pro ropný průmysl Alí Nuajmí označil cenový pokles za dočasný. Dokonce tento týden šokoval prohlášením, že OPEC svou těžbu nesníží, ani kdyby se barel ropy prodával za pouhých 20 dolarů, a že časy barelu „za stovku“ se již nikdy nemusí vrátit. Tato slova mohou být ale značně nadnesená, dokonce i světová jednička v exportu ropy má svůj limit, řekl pro CNBC šéf texaské energetické společnosti Breitling Energy.

Saúdové: OPEC těžbu nesníží ani při ropě za 20 dolarů

A ten limit je podle Chrise Faulknera 40 dolarů za barel. „Mohou říkat, co chtějí, ale nemohou přece krvácet donekonečna.“ Šéf Breitling Energy mimo jiné argumentuje vysokým rozpočtovým schodkem, jemuž Saúdská Arábie čelí – podle oficiálního odhadu by královské pokladně mělo v příštím roce chybět 39 mld. dolarů, podle dalších odhadů až 50 miliard. Za těchto okolností bude v zemi obtížné udržet úroveň sociálních příspěvků, uvedl Faulkher.

Ministr Saudské Arábie: Pád ropy je pouze dočasný

Klíčová cena ropy Brent se nyní pohybuje u 60 USD za barel, téměř 50 procent pod červnovými maximy a na minimech za pět a půl roku. Letošní pokles cen ropy je přitom nejvýraznější od globální finanční krize roku 2008. Faulkner očekává, že by cena „černého zlata“ mohla v úvodu příštího roku sklouznout ještě blíž 50 USD, možná již ve druhém čtvrtletí se ale začít zotavovat a rok 2015 zakončit nad 70 dolary.

Pád cen ropy je revolucí a bude pokračovat

A růst cen není pouze v zájmu arabské části OPECu, naopak. Při současných cenách je pravděpodobné, že Venezuela nebude schopna dostát svým dluhovým závazkům splatným v březnu a říjnu, upozornil Faulkner.

OPEC v listopadu rozhodl, že ponechá svůj celkový limit pro těžbu ropy beze změny na 30 milionů barelů za den. Po tomto rozhodnutí narostly spekulace, že kartel svým krokem chce zastavit prudký vzestup těžby břidlicové ropy v USA, ale také potrestat Rusko a Írán za jejich podporu režimu Bašára Asada v Sýrii. Vztahy mezi Ruskem a OPEC se zkalily již počátkem tisíciletí, kdy Moskva slíbila snížit produkci v koordinaci s kartelem, slib ale nedodržela a svůj vývoz naopak zvýšila.

Všechno zlé je k něčemu dobré. I na Středním východě

Newsletter