Anketa: ČNB bude slovně intervenovat

Bankovní rada České národní banky bude ve čtvrtek rozhodovat o nastavení měnové politiky. Ve 13:00 padne rozhodnutí o sazbách, od 14:15 začne tisková konference. Podle ekonomů a analytiků nechá ČNB na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny. Zároveň ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v uplynulých týdnech uvedené hranici přiblížila.

„ČNB ponechá na svém nadcházejícím měnověpolitickém zasedání sazby na stávajících úrovních. Na posilující korunu bude nejspíše reagovat slovně. Ujistí, že je rozhodným způsobem připravena bránit svůj závazek z listopadu 2013 udržet kurs české měny poblíž úrovně 27 korun za euro. Nebude zatím intervenovat operacemi na devizovém trhu, jakkoli je k nim připravena a v případě nutnosti je aplikuje. Nemá zatím důvod se obávat možných silných negativních reakcí politiků a veřejnosti souvisejících s akumulováním velkého objemu devizových rezerv,“ odhaduje hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Připomněl, že tlak veřejnosti v lednu přiměl švýcarskou centrální banku, aby ukončila svůj intervenční režim oslabující frank, který byl svým charakterem podobný stávajícímu režimu České národní banky. „V porovnání se švýcarskou situací však Česká národní banka dosud akumulovala jen výrazně nižší objem devizových rezerv, pročež nebude čelit jakkoli vyhrocenému tlaku, a může tak v případě potřeby „bez obav“ bránit svůj závazek,“ uvádí Kovanda.

Posun hladiny závazku na slabší úrovně, než je 27 korun za euro je v tuto chvíli podle Lukáše Kovandy nepravděpodobný. „Česká národní banka uvedla, že je připravena tolerovat i mírnou deflaci, bude-li tato primárně výsledkem pozitivního nabídkového šoku, např. v podobě relativně nízkých cen pohonných hmot. Do deflačního pásma přitom česká ekonomika ještě ani nezabředla, stále se udržuje v pásmu mírné inflace. Odpadá tedy výrazný důvod k dalšímu intervenčnímu oslabení české měny v podobě posunu kurzového závazku,“ shrnuje.

„Jednání bankovní rady by nemělo přinést žádné překvapení a neočekáváme změnu v současném nastavení měnové politiky ČNB, tedy ani změnu hladiny kurzového závazku, ani další oddálení intervenčního režimu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Také podle analytika Home Credit Michala Kozuba je možné očekávat od centrálních bankéřů slovní intervence proti posilující koruně. „Tím by měla vyslat jasný signál, že s prolomením hranice za žádných okolností nepočítá. Zasedání ČNB tak bude hlavně o slovní intervenci a ujištění, že intervence rozhodně nekončí,“ dodal.

Také analytička České spořitelny Dana Hájková uvedla, že se snížila pravděpodobnost posunutí kurzového závazku ČNB, tedy případného dalšího oslabení koruny ze strany ČNB.

Ekonomové navíc nepředpokládají, že by koruna posílila nad hranici 27 korun. Například hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že ČNB má při bránění hladiny 27 korun za euro v podstatě neomezené možnosti. Kvůli tomu je také podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila jakýkoliv pokus testovat kurz koruny ze strany spekulantů od počátku odsouzen k neúspěchu.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na trhu centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada na únorovém zasedání oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Newsletter