Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Anketa Roklen24: ECB dnes u sazeb neskončí. Co ČNB?

Evropská centrální banka dnes uvolní svou měnovou politiku a její kroky se nezastaví u pohybu sazeb. S takovou variantou jednoznačně počítá konsensus světových ekonomů na trhu i tuzemští ekonomové, které do ankety oslovil Roklen24.  Co ale přesně čekají? Pokles depozitní sazby dále do záporu. Zásadní uvolnění rukou v otázce nákupů aktiv? Jiný další krok? Tržní konsensus počítá se snížením depozitní sazby ze stávajících -0,3 % na -0,4 %, u kvantitativního uvolňování pak trh sází s třípětinovou pravděpodobností na nárůst měsíčního objemu odkupů aktiv na 70 miliard eur. Dosud je to 60 miliard eur. A čeští ekonomové v anketě Roklen24?

Seidler: Draghi zasáhne z více stran, ČNB bude intervenovat za 30-40 miliard korun

 „Od posledního lednového jednání ECB se naplňují obavy ohledně zpomalování eurozóny. Indikátory důvěry poklesly, snížila se jak celková, tak i jádrová inflace. Na ekonomiky eurozóny doléhají obavy ohledně horšího vývoje v zahraničí a politická nejistota v několika členských zemích,“ uvedl pro Roklen24 hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Horší výhled na vývoj ekonomické aktivity a nižší inflace budou dle něj ECB nutit k dalšímu uvolňování měnové politiky.

„Jak naznačuje lednový zápis z jednání ECB, M. Draghi je rozhodnutý raději preventivně jednat než vyčkávat. Hledání dalších nástrojů k uvolňování je však již stále obtížnější a dostává se do situace, kdy další kroky ECB mohou způsobit více škody než užitku. Draghi tak patrně přinese kombinaci menších kroků: dále sníží depozitní sazbu o 20 bodů (s možností zavést dvou úrovňový systém nebo jinou kompenzaci pro bankovní sektor), rozšíří škálu dluhopisů v rámci QE a navýší měsíční nákupy o 5 mld. euro. K tomu pravděpodobně přidá i slovní intervence ke zvýšení inflačních očekávání ve smyslu, že ECB bude v budoucnu tolerovat přestřelování inflačního cíle,“ odhaduje Seidler.

Co čeká v od reakce České národní banky na ECB? „Tlak na kurzový závazek ČNB se po jednání ECB pravděpodobně zvýší. Domníváme se však, že devizové intervence v řádu 30–40 miliard korun měsíčně by měly být běžnou součástí politiky kurzového závazku v situaci pokračujícího QE ECB. Zmíněný objem intervencí tak nebude stát ČNB za to, aby experimentovala se zápornými sazbami,“ soudí Seidler.

Když už Mario přestává být „super“ aneb velké selhání ECB

Gapko: ECB může jít cestou levných půjček bankám

„Evropská centrální banka pravděpodobně ve čtvrtek sáhne do svého arzenálu a přinese další uvolnění měnové politiky. Otázkou ale je, jak velké toto uvolnění bude. Zatímco trhy téměř jistě očekávají snížení sazeb dále do záporu, konsensus je nastaven na snížení o 10 bazických bodů, u uvolňování alternativními kanály není jasno,“ upozorňuje pro Roklen24 hlavní ekonom GE Money Petr Gapko. ECB se podle něj může vydat například cestou levných dlouhodobých půjček pro banky, čili jakousi obdobou LTRO operací. „Nicméně je jasné, že současná inflační situace v Evropě si další uvolnění měnové politiky žádá,“ dodal pro Roklen24.

Vejmělek: Nechá se ECB inspirovat Japonskem?

Uvolnění měnové politiky ECB je zcela jasnou věcí také podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka. „Otázkou jenom zůstává, jaký mix nástrojů bude použit. V úvahu připadá snížení depozitní sazby hlouběji do záporných hodnot, prodloužení nebo navýšení programu TLTRO, jehož cílem je zvýšit úvěrování skrze cílované dodávky likvidity, či navýšení programu kvantitativního uvolňování jak pokud jde o objem nakupovaných aktiv, tak pokud jde o různé instrumenty či prodloužení programu za březen 2017,“ vypočítává Vejmělek. Jaký scénář očekává? „Zatímco tržní konsensus počítá se snížením depozitní sazby z -0,3 % na -0,4 %, my očekáváme razantnější snížení na -0,5 %. Dále předpokládáme prodloužení programu TLTRO až do konce roku 2017. U kvantitativního uvolňování žádnou změnu neočekáváme,“ uvedl Vejmělek pro Roklen24.

Nejhorší měsíc za rok, zní od firem z eurozóny. Co ECB?

ECB se podle Vejmělka možná nechá inspirovat v případě snižování depozitní sazby japonskou centrální bankou. „To znamená, že do objemu povinných minimálních rezerv by platila jedna sazba, pro dobrovolné rezervy druhá, která by byla výrazně níže, aby banky demotivovala dobrovolné rezervy u centrální banky vytvářet,“ uvedl hlavní ekonom KB.

„Jediným kanálem, kterým mohou kroky ECB ekonomiku eurozóny povzbudit, je dle našeho názoru ten kurzový. Aby ovšem euro výrazněji oslabilo, musela by být akce ECB razantnější, než s čím trh v průměru počítá. Naopak, pokud by se naplnil náš předpoklad, že ECB nechá parametry programu kvantitativního uvolňování nezměněné, pro trh by to bylo zklamání,“ uvedl pak pro Roklen24 Vejmělek.

Sobíšek: Pohyb sazeb, větší a delší QE

ECB si pravděpodobně nedovolí nedodat většinu z toho, co trhy očekávají, podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška. To přestože už málokdo věří, že nová opatření ECB mohou v krátké době způsobit kýžené zvýšení inflace, dodal pro Roklen24. „Očekávám, že půjde depozitní sazba o dalších 10bp dolů, I když pravděpodobně ne na celý objem přebytečné likvidity bankovního systému. ECB patrně také zvýší měsíční nákupy dluhopisů a možná I prodlouží období nákupů za horizont března 2017. Posledně jmenovaná opatření si vyžádají technické změny v podmínkách nákupů,“ uvedl pro Roklen24 Sobíšek a i on sází na uvolnění mandátu pro to, co ECB smí nakupovat.“ ECB zřejmě bude moci být držitelem až 40% objemu některých emisí státních dluhopisů,“ uvedl Sobíšek pro Roklen24.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter