Ano, pane Štěchu, vedete nás na úroveň Bangladéše

Naše ekonomika byla letos v únoru celkem v tichosti přeřazena z rozvinutých ekonomik mezi rozvojové. Stalo se tak na základě rozhodnutí americké banky JPMorgan, která vyřadila české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů. A pan Milan Štěch svými nápady toto rozhodnutí plně podporuje.

K našemu přeřazení došlo z prostého důvodu, který krásně vysvětlil profesor Milan Zelený:

„´Česká´ ekonomika byla letos v dubnu zařazena mezi rozvojové země, protože hrubý národní produkt (HNP) je dlouhodobě nižší než hrubý domácí produkt (HDP). Tudíž nemáme kontrolu nad ekonomikou, která nám patří, ale cizinci kontrolují úspěšnější ekonomiku, která nám nepatří. Nemáme vlastní ekonomiku, nemáme silné HNP, jsme subdodavateli pro zahraniční podniky a podnikatele.“

Vřele doporučuji celý rozhovor s profesorem Milanem Zeleným. No a jak to souvisí s nápady pana Štěcha? Pokud by stát zvýšil odvody živnostníkům, aby se raději nechali zaměstnat, tak hrubý národní produkt, tedy ta část ekonomiky, která patří českým občanům, opět klesne.

Největšími soukromými zaměstnavateli totiž jsou:
Agrofert, Škoda Auto, Ahold Czech Republic, COOP, Kaufland Česká republika, Tesco Stories ČR, OKD, PPF, Česká spořitelna, Siemens, Komerční banka, Bosch Group, ArcelorMittal Ostrava, Agel, ČSOB, Vítkovice Machinery Group, Třinecké železárny, Veolia

 

Kolik z těchto společností je v českých rukách a tudíž se podílejí na vytváření hrubého národního produktu? V počtu zaměstnanců to je cca 26 procent. Odbourání živnostníků, kteří se svojí prací právě na vytváření hrubého národního produktu podílejí by poměr HDP a HNP opět zhoršilo. A Bangladéši jsme zase o kousek blíž.

Milan Štěch, revoluční pěst dělnické třídy či lobbista korporací?

A co takhle tento nápad otočit naruby a zvýšit počet zaměstnanců naopak snížením odvodů zaměstnavatelů? Tím by pak mohlo dojít ke zvýšení mezd a kdyby náhodou ne, tak by si je mohli zaměstnanci vystávkovat jako například nedávno ve slovenském VW. S touto variantou by pan Štěch mezi odboráři taky určitě sklidil úspěch a ještě by měla vedlejší efekt: i někteří živnostníci totiž mají zaměstnance a podpořilo by to tedy jejich podnikání. A jsme zpátky u hrubého národního produktu.

K tomu bychom ale na pár let potřebovali vládu odborníků a ne politiků. Možná raději na pár desítek let.

A jak říká pan profesor Zelený: „Je to velmi prosté a mělo by to být předmětem celospolečenských debat, obzvláště před volbami těch, kteří nás do této situace dovedli.“

Newsletter