Anonymous vyhlásili (staronovou) válku centrálním bankám

Uběhly necelé dva měsíce a hackerská skupina Anonymous vyhlásila další válku. Poté, co se hackeři s maskou Guye Fawkese vydali do kybernetického boje s Islámským státem a Donaldem Trumpem, byl určen další terč. Skupina se tentokrát zaměřila na centrální banky, kterým byla vyhlášena neúprosná 30denní válka.

Podle informací agentury Reuters se první obětí stala Bank of Greece. Během včerejška centrální banka vydala oficiální zprávu o napadení svých webových stránek, které, byť jen na pár minut, narušilo jejich celkové fungování.

„Útok trval pouhých pár minut, a to především díky tomu, že byl poměrně rychle eliminován bezpečnostním systémem,“ přepisuje Reuters oficiální vyjádření banky. Podle Spyrose Frangose, tiskového mluvčí Bank of Greece, byl útok slabý. Nedošlo tudíž k žádnému odcizení či poškození dokumentů. Zasažena byla pouze funkčnost webu.

Další válka! Anonymous se tentokrát zaměřili na Trumpa

Útok byl proveden prostřednictvím tzv. DDOS, neboli odepřením služby provedené distribuovaným útokem. Tento typ kyber-napadení je proveden tak, že směrem k vybranému serveru je vysláno obrovské množství požadavků, což ho zahltí a dojde buďto k celkovému kolapsu, či pouze k zablokování přístupu některých uživatelů.

„Olymp padne. Před pár dny jsme vyhlásili návrat Operace Ikarus. Dnes jsme shodili webové stránky Bank of Greece. To je teprve začátek 30denní války proti webům světových centrálních bank,“ zaznělo ve videu hackerské skupiny, které bylo zveřejněno na serveru YouTube.

I přesto, že nešlo o kdovíjak razantní útok, Anonymous tvrdí, že šlo o první z mnoha dalších útočných akcí zaměřených na centrální banky, které jsou podle skupiny „tyranskými institucemi“. Boj bude veden v rámci tzv. Operace Ikarus, která probíhá již nějakou dobu. V předešlých letech byl tento název spojován například s výhrůžkou napadení newyorské burzy v roce 2011. Útok na centrální banky je prý druhou fází celé akce.

Anonymous vyhlašují „trolling day“ proti Islámskému státu

 

Newsletter