AKTUALIZOVÁNO – V roce 1975 podpořili Britové v referendu členství země v předchůdci Evropské unie s poměrně velkou rezervou. V roce 2016 se však věci jeví trochu jinak. Den „B“ nastal – Británie zřejmě opouští EU. Referenda spojená se Evropskou unií jsou ve Velké Británii poměrně vzácná – o to složitější je předpovídat výsledek. Za posledních 40 let se podle dat Evropského parlamentu napříč kontinentem konalo více než 50 obdobných hlasování. Většina dopadla ve prospěch větší evropské integrace. Graficky tyto data zpracoval portál Quartz.
Předcházející referendum o členství Velké Británie v Evropském hospodářském společenství se konalo v červnu 1975. Dvoutřetinová většina hlasovala ve prospěch členství.
Švýcaři tak horliví nebyli. O vstupu hlasovali třikrát – v roce 1992, 1997 a 2001. V žádném roce však voliči alpské země členství v EU nepřijali.
Východní Evropa byla, co se evropské integrace týká, mnohem více nadšená. Voliči v zemích jako Polsko, České republika, Rumunsku hlasovali pro vstup do EU pohodlnými většinami. Do EU vstupovaly země střední a východní Evropy ve třech vlnách – v letech 2004, 2007 a 2013.
V poslední době se však hlasování spojená s EU obrací proti ní. Příkladem mohou být referenda o záchranném řešení řecké situace nebo o přeshraničních kontrolách v Dánsku či o smlouvě mezi EU a Ukrajinou v Nizozemsku na začátku tohoto roku…