Apolitická koruna: Reaguje na data, ne na politický marasmus

Koruna má za sebou zpevnění pod 26,60 za euro. Primárně pomohla ekonomická data. Domácí politické dění ji, zdá se, nezajímá. Dočkáme se prolomení  26,50 za euro, tedy dosavadní nejsilnější hodnoty od konce kurzového závazku?

Dění v české ekonomice bylo ve středu opravdu zajímavé. Hned ráno jsme se dočkali zveřejnění celkem čtyř fundamentů, které vývoj kurzu koruny nasměrovaly poměrně jasně.

Klíčová byla inflace za duben. Byť očekávání pracovala se zpomalením z 2,6 % na 2,3 %, konečný výsledek ukázal hodnotu na 2 %, tedy návrat zpět na inflační cíl ČNB. Koruna v návaznosti na to oslabila až k 26,70 za euro. Hlavním důvodem tohoto vývoje byla možná představa některých investorů ohledně pozdržení plánovaného utahování měnové politiky ČNB, především je řeč o zvyšování úrokových sazeb.

„Dubnová inflace vznáší nejistotu nad dalším průběhem a směřováním měnové politiky a zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího zvyšování úrokových sazeb,“ okomentoval situaci ekonom finanční skupiny Roklen Michal Šoltés.  „Zatím se však jedná pouze o jeden údaj a je možné a pravděpodobné, že se v dalších měsících inflace vrátí mírně nad dvouprocentní úroveň,“ dodal.

Češi méně pijí a kouří? Inflace zpomalila na cíl ČNB

I sama ČNB zůstává evidentně v klidu. „Zveřejněná data představují jen lehké protiinflační riziko pro naplnění nové prognózy ČNB. Podle ní se má inflace ve zbytku letošního roku pohybovat v horní polovině tolerančního pásma,“ zněl její komentář ke včerejším datům.

Suma sumárum, byť jsme byli svědky krátkodobého oslabení, kurz koruny ve výsledku ovlivnila ostatní data, která jasně hovoří o skvělém stavu české ekonomiky. Jde především o průmysl, který v březnu vzrostl o 10,9 % (oček. 9,5 %), lépe skončila i míra nezaměstnanosti (v dubnu 4,4 % čekalo se 4,5 %). Dokonce i stavebnictví se za předminulý měsíc dostalo do plusových čísel, a to na +6,2 %.

Česká nezaměstnanost klesla. Pracuje prakticky každý, kdo chce

Koruna tak dala jasně najevo, že to, co ovlivňuje vývoj kurzu, jsou primárně data a stav české ekonomiky. Současné politické dění ji očividně nechává naprosto bez následků. Aktuálně se tak obchoduje na 26,56 za euro. Dnešní rozmezí by se mělo pohybovat od 26,50 až 26,61 EURCZK. Ve dvojici s dolarem jsme pak na 24,42 USDCZK. Pohybovat bychom se měli v pásmu 24,337 až 24,48 koruny za dolar.

Co se týče dění v zahraničí, euro i nadále marně bojuje o zisky. Po většinu včerejšího dne se obchodovalo v rozmezí 1,086 až 1,088 EURUSD.

Slabší pozice společné evropské měny se dá vysvětlit nejen výprodejem po výsledku francouzských prezidentských voleb, stejně tak pravděpodobně zapůsobilo i vystoupení guvernéra ECB Maria Draghiho před Evropským parlamentem. V něm bankéř potvrdil, že blízké utahování měnové politiky, ať už jde o program kvantitativního uvolňování či o sazby, stále není ve hře, a to především vinou aktuálních ekonomických podmínek starého kontinentu.

Z dnešních dat je dobré se soustředit na pravidelný ekonomický bulletin ECB či na index cen výrobců z USA.

Dolar se vůči euru aktuálně obchoduje na 1,087 EURUSD. Během dne by se měl držet v rozpětí 1,085 až 1,089 EURUSD.

Newsletter