Apple -2,5 %, ropa -5 %. Wall Street nenašla sílu růst

Americký akciový trh vstoupil do prvního obchodního srpnového dne se ztrátami. Svůj podíl na tom má propad cen ropy na nejnižší úrovně za půl roku, který dolehl na celý energetický sektor, i nikterak přesvědčivá data z ekonomiky. Zbývá navíc dodat, že akcie Applu, z pohledu tržní kapitalizace vůbec největší společnosti, dnes ztratily ne bezvýznamná 2,4 %.

Akcie předních ropných společností Exxon Mobil (-1,5 %) a Chevron (-3,3 %) zamířily dolů poté, co se ceny ropy propadly na šestiměsíční minima. Ropa Brent pak poprvé za šest měsíců sestoupila pod 50 dolarů za barel prudkým propadem o 5 procent. Dnešní konečná bilance indexů je: Dow Jones -0,5 %, S&P 500 -0,3 %, Nasdaq -0,3 %.

Ropa padá nejníž za 6 měsíců. Silný OPEC a naděje Íránu

Ve Spojených státech dobíhá výsledková sezóna za druhý kvartál. Prudký pokles zaznamenala cena akcií největšího amerického zpracovatele masa Tyson Food -10 %. Firma sice ohlásila nárůst čtvrtletního zisku o téměř třetinu, zhoršila však celoroční výhled.

Institut nákupních manažerů (ISM) dnes oznámil, že tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v červenci zpomalilo. Index aktivity klesl na 52,7 bodu z červnových 53,5 bodu. Analytici přitom očekávali, že zůstane beze změny. Index se nicméně dál drží nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Vládní údaje dnes navíc ukázaly, že spotřebitelské výdaje v USA se v červenci zvýšily pouze o 0,2 procenta, tedy nejpomalejším tempem za čtyři měsíce. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami.

Newsletter