Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Apple drtí Wall Street. Akcie jsou na rekordu

AKTUALIZOVÁNO – Apple si dnešními výsledky za 3. čtvrtletí firemního finančního roku podal Wall Street. Prodal více chytrých telefonů iPhone, než se čekalo. Slušné byly i prodeje iPadů. Také upravený zisk na akcii a tržby překonaly očekávání analytiků. Akcie firmy reagovaly na výsledky růstem a dostaly se na nová maxima. Od začátku roku posílily už o 30 procent.

Firma z Cupertina vykázala kvartální zisk 1,67 USD na akcii nad očekáváním 1,57 USD. Tržby dosáhly 45,41 miliardy dolarů, když trh čekal jen 44,95 miliardy dolarů. Tržby za služby Apple, po iPhonech druhé nejvýznamnější, se zvýšily o více než pětinu na 7,3 miliardy dolarů.

„V daném období jsme zaznamenali nárůst prodejů i tržeb u všech kategorií produktů a dosáhli tak meziročního nárůstu zisku na akcii o 17 procent. Za tři měsíce jsme navíc vrátili akcionářům v podobě dividend a zpětných odkupů 11,7 miliardy USD a celková částka již vyšplhala na téměř 223 miliard,“ dodal CFO Apple Luca Maestri. 

Prodeje iPadů rostly meziročně poprvé od roku 2014, a to díky nižší ceně. Apple ve čtvrtletí prodal 11,4 milionu iPadů, ve stejném období loni to bylo 9.95 milionu.

„Pokud se podíváme na celý svět, tak jsme měli několik trhů v Asii, Latinské Americe a Středním východě, které rostly o více než 25 procent. Pokud se podíváte na iPhone 7 a iPhone 7 Plus, rostli jsme meziročně dvouciferně ve srovnání s 6S. Takže iPhone byl úžasný,“ uvedl CEO firmy Tim Cook.

Applu se ale dál nedaří v Číně. Byl to jediný trh, který zaznamenal pokles tržeb. Meziročně klesly o deset procent na osm miliard dolarů. Pomoci by mělo uvedení nového modelu. 

Nejhodnotnější společnost na světě má k dispozici neuvěřitelnou sumu v hotovosti, a to rekordních 261,5 miliardy dolarů. Většinu z této čásky firma drží v zahraničí.

Apple již celkem prodal více než 1,2 miliardy chytrých telefonů iPhone. Na podzim by měl na trh uvést nové modely – iPhone 8 a také modely iPhone 7s a iPhone 7s Plus. 

Analytiky tak zajímal výhled na následující kvartál. Apple odhaduje, že dosáhne tržeb od 49 miliard USD do 52 miliard USD. To je v souladu s očekáváním trhu.

Nejdůležitějším měsícem je pro firmu prosinec, kdy prodává nejvíc iPhonů, začne prodávat chytrý reproduktor HomePod a také nový model Apple Watch.

 

Newsletter