Apple klidně za 750 dolarů, říká portfolio manažer v hávu býka

Éra Applu není u konce. Tedy éra růstu ceny akcií tohoto technologického giganta. Tvrdí to ostřílený veterán trhu Bill Miller, někdejší předseda představenstva a investiční ředitel Legg Mason Capital Management, v současné době působící jako portfolio manažer fondu Legg Mason Opportunity Trust. Příležitost vidí na akciovém trhu všeobecně, kde bude po korekci celá řada lákadel.

Akcie Applu podle Millera již z hlediska atraktivity nejsou úplně na vrcholu, stále ale mají potenciál dosáhnout hodnoty 700 či 750 dolarů za kus, uvedl ve včerejším vydání pořadu „Closing Bell“ na CNBC. Titul 19. května poprvé od října 2012 prolomil hranici 600 USD a včera uzavřel na 604,71 USD, těsně v zeleném, navzdory všeobecnému úternímu poklesu na trzích. Ten byl odrazem slabších výsledků několika maloobchodníků a jestřábích slov filadelfského šéfa Fedu Charlese Plossera.

Apple tento měsíc oznámil plán koupit výrobce sluchátek Beats Electronics, za nějž nabídl 3,2 miliardy USD. V případě úspěchu jednání s firmou, kterou spoluzaložil rapper Dr. Dre, by se jednalo o 25. akvizici Applu za posledních 18 měsíců. Apple v dubnu oznámil výsledky za 2Q svého fiskálního roku, jimiž na úrovni zisku na akcii 11,62 USD překonal konsensus o 14 %. Pozitivně překvapil i tržbami a oznámil navýšení dividendy o 8 % na 3,29 USD. Překvapil rozhodnutím o štěpení svých akcií v poměru 7 ku 1, což by nemělo mít zásadní dopad pro cenu akcie, ale mělo by zvýšit dostupnost pro menší investory.

Dle žebříčku BrandZ TOP 100 již není Apple nejcennější značkou světa. Z trůnu ho sesadil Google, jehož hodnota se oproti loňsku zvýšila o 40 procent na 158,8 mld. USD. Hodnota značky Apple se z loňských 185,1 mld. USD snížila na 147,9 mld. USD. Od roku 2006 ovšem celkově vzrostla o 824 procent, zatímco hodnota firmy na burze za stejnou dobu narostla o 759 procent.

„Akcie? Těžko šlápnout vedle“

Miller zůstává býkem a trvá na svých slovech z minulého měsíce, že po skončení v současnosti probíhající korekce bude těžké v akciích šlápnout vedle. „Cokoli, na co na trhu narazíte, během dalších šesti měsíců poroste,“ říká s trochou nadsázky. „Pro lidi, jejichž investiční strategie má horizont delší než 30 minut nebo 3 týdny, je to skvělý trh,“ glosuje.

Coby investiční příležitost zmiňuje Milller také akcie internetového prodejce Amazon, které jsou prý dobrým cílem nákupu poprvé po několika letech. Přes slabý výhled, růst hrubého zisku v dolarech překonal růst tržeb, což je z historického pohledu pro Amazon velmi dobré znamení, uvádí.

Miller je zastáncem investic v dlouhodobějším horizontu. „Sto procent informací o společnosti ukazuje její minulost, zatímco sto procent hodnoty společnosti ukazuje její budoucnost. Největší příležitostí pro investory je myslet v dlouhodobém měřítku,“ zní jeden z jeho výroků pro Wall Street Journal z roku 2005.

Newsletter