Apple má ve sporu s FBI podporu technologických firem

AKTAULIZOVÁNO – Technologické firmy Facebook, Twitter a Google podpořily společnost Apple v jejím sporu s vyšetřovateli FBI o právo odblokovat data v telefonu podezřelého zločince. FBI se chce dostat k datům v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu, Apple ale požadavek odmítá s odvoláním na ochranu osobních údajů. Firmu za to dnes pokáralo ministerstvo spravedlnosti a vyzvalo ji, aby respektovala rozhodnutí soudu.

Úřady se snaží dostat se do přístroje iPhone 5C, který vlastnil Syed Farook, jeden z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Soudkyně losangeleského soudu Sheri Pymová chce, aby Apple poskytl „přiměřenou technickou podporu“ vyšetřovatelům, kteří se snaží získat z telefonu data. Firma požadavky FBI odmítá kvůli obavám o bezpečnost osobních údajů.

Podporu Applu vyjádřil Jack Dorsey, šéf společnosti Twitter. Sociální síť Facebook ve čtvrtek uvedla, že „požadavky (FBI) mohou vytvořit hrozivý precedens a mohou sabotovat snahu firem o zajištění bezpečnosti jejich výrobků“. Podporu boji Applu s úřady vyjádřil i šéf Googlu Sundar Pichai. „Nutit firmy, aby legalizovaly hacking, může ohrozit právo na uživatelské soukromí,“ konstatoval Pichai.

 

Velký nebo malý boj Applu? FBI odmítá pustit do iPhonu útočníka

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 17. únor 2016

Ministerstvo spravedlnosti dnes ve svém prohlášení uvedlo, že Apple se rozhodl odmítnout požadavek soudu, místo aby se mu podřídil. Zároveň firmu vyzval, aby verdikt respektovala. Případem se nyní bude zabývat federální soud, jednání je naplánováno na 22. března.

Do sporu se dnes zapojil i favorit na republikánskou prezidentskou nominaci Donald Trump, který vyzval k bojkotu produktů firmy Apple, dokud americké vládě nevyjde vstříc. Miliardář uvedl, že používá iPhone i Samsung. „Pokud Apple neposkytne úřadům informace o radikálních islámských teroristech, budu používat jen Samsung,“ napsal Trump. „Doufejme, že další mě budou následovat. Naše země potřebuje bezpečnost a měla by ji vyžadovat,“ dodal.

Státní zástupce Cyrus Vance poznamenal, že Apple hraje při vynucování práva nebezpečnou hru. „Je to ´Divoký západ´ technologií. Apple a Google jsou svými vlastními šerify, pravidla neexistují,“ dodal Vance. Podle něj je velmi obtížné oběti trestného činu vysvětlit, že orgány nemohou získat důkazy, jež potřebují. Technologické firmy si totiž myslí, že ví, kde stanovit hranici mezi veřejnou bezpečností a soukromím, dodal.

Prokurátor Michael A. Ramos míní, že tento případ „otevře lidem oči“. „Co vlastně děláme? Budeme chránit teroristy,“ řekl k postoji firmy Apple Ramos.

Nejnovější typy telefonů iPhone používají šifrovací techniku, kterou nedokáže prolomit ani výrobce Apple. Americké úřady nežádají, aby Apple přímo šifrování narušil, ale aby zablokoval bezpečnostní opatření, která brání pokusům uhádnout přístupový kód telefonu.

Apple by měl na příkaz soudu v telefonu vypnout funkci automatického mazání. Ta se aktivuje po deseti neúspěšných pokusech o zadání přístupového hesla. Firma by tak měla vyšetřovatelům pomoci s vkládáním možných vstupních hesel elektronicky. Má se za to, že Farook používal čtyřciferné heslo, což znamená, že existuje 10 tisíc možných kombinací.

Nejhodnotnější značkou světa je Apple, nejvlivnější Disney

Newsletter