Apple neoslnil, tedy zklamal. Akcie -8 %

Nejdražší společnost světa Apple, jejíž odhalení výsledků je tradičně napjatě očekávanou událostí, to má tentokrát dost těsné. Dnes oznámený zisk i tržby za třetí kvartál fiskálního roku totiž nepřekonaly očekávání expertů jako obvykle s přehledem, ale spíš s odřenýma ušima. Příjmy z prodeje iPhonů, které jsou pro firmu zcela klíčové, jsou rekordní, nicméně počet prodaných přístrojů nijak neoslnil. Podobně jako oznámený výhled pro současné čtvrtletí. Absence bombastického čísla dopadá na akcie firmy, které v prodlouženém obchodování reagují propadem až o 8 %.

V přepočtu na jednu akcii firma v uplynulé čtvrtině roku vydělala 1,85 dolaru, což je 4 centy nad průměrným očekáváním analytiků a 45 centů nad výsledkem srovnatelného loňského období. Apple překonává odhad trhu 12. čtvrtletí v řadě. Celkové tržby meziročně vzrostly o třetinu na 49,6 miliardy dolarů a nad experty stanovenou laťkou se ocitly náskokem 300 mil. dolarů. Výrazněji jsou pak nad dubnovým odhadem samotné firmy (46 až 48 mld. USD). Pro současné čtvrtletí Apple nabídl výhled v rozmezí 49 až 51 miliard dolarů, čímž mírně zklamal.

Jednoznačně nejzásadnějším produktem s nakousnutým jablkem ve znaku je chytrý telefon iPhone, naposledy oživený v loňském září modely „šestkové“ řady. Apple ve čtvrtletí prodal 47,5 milionu přístrojů, což je zhruba v souladu s očekáváním trhu. Nutno dodat, že se stále jedná o meziroční nárůst o víc než třetinu a že třetí čtvrtina fiskálního roku firmy je z pohledu prodeje iPhonů typicky nejslabší. Šéf firmy Tim Cook podotkl, že iPhone 6 zažívá obrovský úspěch zajišťující Applu zásadní podíl na trhu. Silným tahounem prodejů telefonu je poptávka z Číny, která se letos stala největším trhem a nechala tak za sebou Spojené státy. Prodej tabletů iPad klesl proti předešlému kvartálu o 1,7 milionu na 10,9 milionu. Odbyt počítačů Mac dosáhl nového rekordu 4,8 milionu kusů.

„Měli jsme skvělé čtvrtletí, tržby z prodeje iPhonu vzrostly meziročně o 59 procent, zaznamenali jsme silný prodej Macu, rekordní příjmy ze služeb a skvělý start prodeje Apple Watch,“ řekl při dnešní prezentaci CEO Cook. Právě k informacím o prodejích chytrých hodinek, které byly uvedeny na trh v dubnu, je firma dosud zcela skoupá na slovo. Finanční ředitel Applu Luca Maestri dnes řekl, že odbyt Apple Watch překonal vlastní očekávání firmy, to ale nespecifikoval. Apple prý nechce výsledků prodeje hodinek odhalovat kvůli konkurenci, analytici ale spekulují, že produkt zdaleka nedosahuje očekávaného úspěchu.

Akcie Applu jsou dlouhodobým miláčkem analytiků, naprostá většina doporučuje koupit. Průměrná 12měsíční cílová cena z průzkumu mezi 40 analytiky je 147,60 USD. Firma ze své objemné hotovostí, která poprvé přesáhla částku 200 miliard dolarů, rozpustila ve čtvrtletí mezi akcionáře 13,8 mld. dolarů, z čehož rovných 10 mld. formou zpětných odkupů akcií. 

Newsletter