Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Apple roste, dolar padá a Krugman miluje Syrizu

Americké akcie obchodovaly jako na houpačce. Do dění na Wall Street promluvila i ropa, která reagovala na růst poptávky po benzínu v USA. Výraznějším ziskům ale zabránila nervozita před jednáním Fedu v příštím týdnu, která zatížila i americký dolar. Vítězem tak je Apple, snad již tradičně po zveřejnění novinek pod palbou a padající a teprve později ztráty (jako dnes) mazající.

Širší index S&P 500 i užší index blue chips DJIA připsaly půprocento, úspěšnější Nasdaq 0,8 procenta. Podporou byly zejména akcie Apple, končící dnes výše o 2,4 % po včerejším odpisu bezmála 2 procent a sektor biotechnologií.

 

Velký den Applu. Samsung, Sony i Huawei nešetřily posměšky. Apple během několika minut schytal vlnu trollingu na sociálních sítích. Právem, nebo i tohle dokazuje jeho velikost?

Posted by Roklen24 on 10. září 2015

Podobné „vyrovnané bilance“ dosáhla americká ropa WTI, která po včerejším odpisu bezmála 4 procent dnes 4 procenta přidala. Podle čerstvé zprávy amerického úřadu pro energetické informace EIA zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly více, než se čekalo, na stěžejním překladišti Cushing se ale ztenčily. Spotřeba benzinu, která je hlavním tahounem poptávky po ropě, se za poslední čtyři týdny zvýšily meziročně o necelá 4 procenta.

Ochlazení v průběhu obchodování na Wall Street a ústup futures připisuje část analytiků slovům vnímaného Davida Teppera. Ten se pro CNBC vyslovil velmi opatrně k úrovni, na které akcie obchodují.

Americká ekonomika nabídla smíšená čísla: nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v souladu s očekáváním (275 tis., -6 tis. mezitýdenně), dovozní a vývozní ceny ale klesly nejvýrazněji za sedm měsíců.

V situaci, kdy se české dluhopisy (zejména krátkodobé) zanořují do negativních výnosů a tedy investoři platí ČR za to, že jí půjčují, klesají rovněž výrazněji na krátké straně výnosové křivky výnosy dluhu amerického – 2letý dosahuje 0,73 %, 10letý 2,23 % a aukce 30letého amerického dluhu dnes proběhla za 2,98 procenta.

Americký dolar začal citelně ustupovat proti většině obchodovaných měn. K euru padl nad 1,1200 a obchoduje u 1,1275 při minimu až u 1,1300 EURUSD, k jenu dolar obchoduje u 120,5.

A co ten Krugman? Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, spolu s Josephem Stiglitzem či Jeffrey Sachsem nebo Jamesem Galbraithem či Thomasem Pikettym se znovu obuli do nefungující evropské měnové unie a Spojené národy společným dopisem vyzvali, aby se ty postavily za právní rámec restrukturalizace dluhu. Otevřené podpory se od nich před předčasnými volbami v Řecku, které se uskuteční 20. září, dostalo řecké Syrize či španělským Podemos. Ta v pondělním prohlášení dokonce uvedla, že Piketty v jejím zájmu bude pracovat „s levicovými stranami na boji s nerovností a demokratizaci eurozóny“. I Tsipras, inspirován radami Varoufakise, se snažil tento blok ekonomů využít ve prospěch svých politických cílů.

Newsletter