Apple si podal trh, zažil rekordní čtvrtletí

AKTUALIZOVÁNO – Technologický gigant Apple zažil výjimečné první čtvrtletí finančního roku, ve kterém si doslova podal odhady analytiků. Reportoval upravený zisk na akcii 3,36 dolaru na akcii, zatímco trh čekal 3,21 dolaru. O rok dříve měla zisk na akcii očištěný o mimořádné položky 3,28 dolaru. Akcie Apple reagovaly na výsledky růstem o 2,6 procenta.

Šéf Applu Tim Cook, který spolu s dalšími manažery dostal za loňský rok výrazně nižší odměny, tak může být po předchozích čtvrtletích velmi spokojen. „Prodali jsem více iPhonů, než kdy jindy a nastavili rekordní tržby pro iPhony, služby, počítače Mac a Apple Watch,“ dodal Cook.

Čistý zisk Apple klesl meziročně o tři procenta na 17,9 miliardy dolarů. Firma vykázala tržby ve výši 78,4 miliardy dolarů, když trh počítal s tím, že porostou na 77,4 miliardy dolarů. Klesly ale tržby v Číně.

Apple ve čtvrtletí prodal 78,29 milionu iPhonů, ve stejném období předešlého roku to bylo 74,78 milionu telefonů. Analytici firmy FactSet Street Account odhadovali 77,42 milionu kusů. Prodej iPhonů předtím tři čtvrtletí klesal. Nižší byly ale naopak prodeje tabletů iPad.

iPhony se na tržbách firmy podílejí více než polovinou, tržby společnosti za celý finanční rok do 24. září utrpěly první pokles od roku 2001.

Firma má nyní k dispozici rekordní hotovost, a to 246,09 miliardy dolarů.

Nejhodnotnější firma světa loni v září uvedla na trh novou řadu iPhone 7, od níž si slibovala obnovení růstu tržeb.

Analytici se již zaměřují na příští verzi chytrého telefonu iPhone, kterou má firma z Cupertina uvést na trh u příležitosti desátého výročí vzniku této značky. Apple oznámil, že za druhé čtvrtletí finančního roku čeká tržby od 51,5 do 53,5 miliardy dolarů.

 

Newsletter