Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Apple vstupuje do boje. Bude testovat autonomní vozy

O tom, že se Apple zabývá vývojem autonomních vozů, se spekuluje již dlouho. Nyní již o tom není pochyb. Tento výrobce chytrých telefonů a počítačů totiž dostal v Kalifornii oficiální povolení k testování robotických automobilů. Tentýž nápad však mělo předtím už 29 jiných firem. Závod tak teprve začíná.

Apple může nyní v Kalifornii, nejlidnatějším státě USA, na veřejných silnicích testovat samopojízdné vozy. Zveřejnění úředního povolení je tak potvrzením dřívějších spekulací o ambicích firmy připojit se k rostoucímu počtu automobilek, technologických firem a malých startupů, soupeřících o prvenství v masové výrobě autonomních vozů.

Závod o bilion amerických dolarů

Tesla: Ojetá dražší než nová?

Apple je již třicátou firmou, které kalifornské úřady takovou licenci udělily. Již dávno před ním povolení získali jeho konkurenti, jako například mateřská společnost Googlu, firma Alphabet, se svou dceřinou společností Waymo, nebo velké automobilky, jako je Volkswagen, Mercedes-Benz, Bosch, Ford, General Motors nebo Tesla. Nedávno se k nim připojil také Uber, který testování původně zahájil bez povolení, avšak úřady mu to zatrhly.

A kdy se robotických aut dočkáme? Řada firem chce své první vozy tohoto typu uvést na trh v roce 2020, nicméně někteří odborníci předpokládají, že vzhledem k regulatorním problémům to bude trvat mnohem déle.

Ačkoli ambice Applu zapojit se do výroby robotických aut jsou již delší dobu veřejným tajemstvím, firma sama tyto informace nikdy veřejně nepotvrdila. Podle neveřejných údajů zahájil Apple před několika lety nejprve vývoj vlastních vozů na elektrický pohon, který dotáhl až k vytvoření prvních prototypů, poté však těžiště projektu přesunul na software pro robotické vozy.

Podle údajů kalifornského dopravního úřadu bylo společnosti Apple nyní povolení uděleno pro testování tří přestavěných SUV značky Lexus. Na tom by nebylo nic divného – i Google začínal nejprve s upravenými sériovými vozy, než poslal na silnici první vozy vlastní výroby. To, že Apple bude vyrábět vlastní vozy, však ještě zdaleka není jisté. Zpráva o povolení k testování „potvrzuje to, o čem se dlouho spekulovalo: že si Apple alespoň hraje s myšlenkou dostat se nějakým způsobem do hry s autonomní technologií,“ uvedl pro agenturu Reuters Chris Theodore, prezident poradenské společnosti Theodore & Associates, a bývalý viceprezident automobilek Ford Motor a Chrysler. „Nemusí přitom jít nutně o automobily, jak se zpočátku spekulovalo, ale software, nebo možná hardware spojený s autonomní technologií,“ uvedl Theodore.

Sám Apple tyto informace zatím nekomentoval, jejich zveřejnění má na svědomí právě kalifornský dopravní úřad, který povolení k testování uděluje. „Společnost masívně investuje do studie strojového učení a automatizace, a je nadšena potenciálem automatizovaných systémů v mnoha oblastech, včetně přepravy,“ uvedl ředitel společnosti pro produktovou integritu, Steve Kenner ve zprávě k žádosti o povolení k testování, kterou si firma podala v listopadu loňského roku.

Snahy Applu potěšily některé pozorovatele, kteří se domnívají, že vzhledem ke stagnaci prodejů iPhonů firma potřebuje do svého produktového portfolia zařadit další velký projekt. Ne všichni nicméně věří, že zrovna tato oblast společnosti přinese úspěch.

Akcie společnosti Apple si zatím v letošním roce připsaly přes 22 %, a s přehledem tak překonaly 4% nárůst indexu S&P 500.

Půl roku před iPhone 8? Čas nakupovat akcie!

Newsletter