Apple zřejmě brzy nakousne první bilion. Jak s tím teď naložit?

Společnosti Apple se daří. Zisky rostou, akcie lámou rekordy a meta jednoho biliónu dolarů v tržní hodnotě se zřejmě nezadržitelně blíží. Co to znamená pro investory?

Akcie firmy Apple se v současné době obchodují za bezmála 160 dolarů. Nemusí se to zdát mnoho, ale vezmeme-li v potaz, že na se na trhu vyskytuje 5,2 miliardy akcií, dostává se tržní kapitalizace firmy na téměř 820 miliard dolarů.

Pro srovnání – takovou hodnotu dá dohromady devět největších německých akciovek: SAP, Siemens, Bayer, Allianz, BASF, Deutsche Telekom, Volkswagen, Daimler a BMW. Celý německý index DAX má kapitalizaci necelých 1,4 bilionu dolarů.

Apple dražší než bilion dolarů? Možná již brzy!

K tomu, aby se společnosti Apple podařilo magickou biliónovou hranici prorazit, stačí, aby se cena jejích akcií vyhoupla na 194 dolarů. K tomu jí zatím chybí sice ještě zhruba pětina. To ale pro Apple nepředstavuje žádný problém – podobně silný růst se jejím akciím podařil dosáhnout od poloviny letošního února.

Google, Facebook a spol.: Neohrožená technologická pětka. Nebo ne?

Většina analytiků nicméně s dosažením biliónové mety ještě nepočítá, i když jsou jejich predikce vesměs optimistické. Ze 38 expertů jich 23 doporučuje titul ke koupi, pět z nich má Apple na stupni „overwight“, devět radí „držet“ a pouze jeden doporučuje vystoupit, informuje německý server Börse Online. Průměrná cílová cena činí 173 dolarů, nejvyšší odhad je 208 dolarů a nejnižší 131 dolarů. Analytici však nezřídka reagují spíše těžkopádně. Jejich předpovědi se hodí spíše jako kontraindikátor, podotýká server.

Dobré výsledky

Co se fundamentů týče, výsledky firmy za 3. finančním čtvrtletí byly vesměs pozitivní. Obrat příjemně překvapil, když vzrostl o 7,2 procenta na 45,4 miliardy USD. Tržby z prodeje iPhonů vzrostly o 1,5 procenta na 41 milionů. Jen průměrná prodejní cena ve výši 606 USD mírně zaostala za očekáváním. V Číně se sice firmě příliš nedařilo, ale 10procentní pokles tržeb v této oblasti se ve výsledku nakonec neprojevil tak dramaticky, protože po očištění o měnové efekty byly tržby víceméně stabilní. Zisk na jednu akcii ve 3. čtvrtletí činil 1,67 dolaru, když trh čekal jen 1,57 dolaru.

Apple drtí Wall Street. Akcie jsou na rekordu

Pozitivní výhled

Důležitý je samozřejmě především další výhled. V nyní probíhajícím 4. čtvrtletí firma očekává tržby v rozmezí 49 až 52 miliard dolarů. Po 46,9 miliardy dolarů před rokem lze podle serveru tuto vskutku optimistickou prognózu považovat za signál, že nový iPhone bude uveden na trh již v září. Apple začíná s prodejem nové generace obvykle kolem konce září, první pozitivní efekty je proto často možné zaznamenat již v podzimních kvartálních číslech.

Na čem vydělává 5 největších technologických firem?

Analytici počítají pro 4Q s tržbami ve výši 51,1 mld. dolarů a ziskem na akcii ve výši 1,89 dolaru. Za celý obchodní rok 2017 činí prognózy zisku již 9 USD na akcii, ještě před čtyřmi týdny to přitom bylo 8,87 dolaru. V roce 2018 se očekává dokonce 10,74 dolaru.

Výhodné ocenění

Poměr P/E tak činí krásných 15, při zohlednění vysokých hotovostních rezerv dokonce kolem 12. Tak výhodně oceněnou akcii v technologickém oboru v současné době na trhu najdete jen těžko. Mimochodem – s téměř 262 miliardami dolarů v hotovosti má Apple víc než dost peněz na další zpětné odkupy akcií a dividendy.

Apple plave v penězích. Koupí Teslu, GM či Disney?

Technická analýza

Ani technická analýza nepřináší podle expertů burzovního serveru v podstatě žádné negativní zprávy. Trend ukazuje severní směr, akcie se obchoduje na rekordních hodnotách, a tak směrem vzhůru postrádá doložitelné bariéry. Aktuální kurz se pohybuje 15 procent nad 200denním klouzavým průměrem. Dobrou podporu poskytuje také kombinace 200denního průměru a psychologické bariéry na úrovni 140 USD. 

Desetiletý iPhone

Před deseti lety firma uvedla na trh první iPhone, vzhledem k letošnímu výročí jsou tedy s příští verzí spojena vysoká očekávání. Načasování uvedení nové verze na září již trh považuje jako neměnný fakt. V minulosti akcie Apple obvykle v týdnech před představením produktu rostla, poté došlo ke konsolidaci. S ohledem na přehřáté americké trhy a častému sezónnímu ochlazení, které obvykle trvá až do října, by podle serveru nebylo překvapivé, kdyby si i letos trhy daly jistý oddech.

A jak se na to nejlépe připravit? Investorům, kteří se nebojí riskovat, tak server doporučuje anticyklickou sázku, a to nejlépe prostřednictvím capped-put opcí.

Opce nejsou zbraně hromadného ničení, říkají v duelu stratégové

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter