Argentina je v platební neschopnosti, akcie prudce padly

Argentina se podruhé za téměř 13 let ocitla v platební neschopnosti, nedokázala totiž ve stanovené lhůtě vyřešit s věřiteli spor o svůj dluh. Potvrdil to americký zprostředkovatel jednání mezi oběma stranami Daniel Pollack. Tamní akciový trh odpověděl prudkým poklesem.

Argentinský premiér Jorge Capitanich prohlašuje, že země v insolvenci není a vyzval držitele restrukturalizovaných dluhopisů argentinské vlády, aby požadovali své peníze od amerického soudce Thomase Griesy. Ten vyplacení těchto peněz zablokoval, dokud Argentina nezaplatí i držitelům nerestrukturalizovaných dluhopisů.

Po dlouhé právní bitvě s investory, kteří po minulém bankrotu Argentiny z roku 2002 odmítli podmínky restrukturalizace, nedokázala třetí největší latinskoamerická ekonomika dospět k dohodě do stanovené lhůty pro úhradu splátky, což bylo do středeční půlnoci newyorského času (dnes 6:00 SELČ). Pollack během jednání podle agentury Reuters navrhl kompromis, který argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof odmítl.

Pozornost trhů se zaměřila na to, zda Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA) prohlásí situaci za „úvěrovou událost“. To by spustilo sérii vyplácení pojistného pro tyto případy a většině současných držitelů argentinských dluhopisů umožnilo žádat okamžité proplacení pojistek proti selhání dlužníka při splácení, v tomto případě CDS vůči argentinskému dluhu. K posouzení argentinské situace již ISDA vyzvala švýcarská banka UBS.

Argentinský hlavní akciový index MerVal v reakci na situaci propadl téměř o sedm procent. „Burza prudce klesá, protože ve finále byla překvapena tím, že středeční jednání byla zmařena,“ uvedl analytik Belen Olaiz ze společnosti ABECEB.com Consultants. Obchodníci na akciovém trhu ale zřejmě stále doufají v dohodu. Soudce Griesa stanovil na pátek 17:00 SELČ soudní jednání, které se bude bankrotem Argentiny zabývat. Včera se objevily zprávy, podle kterých by část argentinského dluhu mohly koupit americké banky.

Argentina odmítá vyplatit vlastníky původních dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří tehdy také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak podle Buenos Aires mohla dosáhnout 15 miliard USD, což je víc než polovina devizových rezerv Argentiny.

Podle verdiktu z roku 2012 má Argentina žalujícím vlastníkům původních dluhopisů vyplatit 1,33 miliardy dolarů plus úroky dřív, než vyrovná splatnou částku vlastníkům restrukturalizovaných dluhopisů. Buenos Aires žádá odklad tohoto verdiktu.

Ratingová agentura Standard & Poor’s již zařadila rating Argentiny do částečné platební neschopnosti. Hodnocení úvěrové spolehlivosti země je tak nyní v kategorii „selektivní platební neschopnost“. Tam podle ratingové agentury zůstane do doby, než Argentina splatí úroky z dluhopisů splatné na konci minulého měsíce. K podobnému kroku později přistoupila i ratingová agentura Fitch.

Současná situace by neměla způsobit turbulenci na zahraničních finančních trzích, protože Argentina je od bankrotu z konce roku 2002 od zahraničních finančních trhů v zásadě izolována. V Argentině tato situace zřejmě zhorší hospodářskou recesi a inflaci, neměla by však mít tak vážné dopady jako předchozí bankrot, který vyvolal kolaps celé ekonomiky. Miliony Argentinců tehdy také přišly o práci.

Pollack před uplynutím lhůty varoval, že státní bankrot není jen technický stav, ale „skutečná a bolestná událost, která zasáhne skutečné lidi“. Podle argentinského premiéra Capitaniche je Pollack „nekompetentní“ a země si prý zachová opatření na podporu ekonomiky.

Argentina se s věřiteli nedohodla, následovat by měl bankrot

Argentina na hraně bankrotu

Newsletter