Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Argentina na hraně bankrotu

Argentina, která se v úvodu roku propadla do recese, dneškem pravděpodobně vstupuje do technického bankrotu. Děje se tak podruhé v posledních 15 letech. Země je 12 let v soudním sporu s držiteli svých restrukturalizovaných dluhopisů, v čele s newyorským hedge fondem NML Capital. Buenos Aires nyní běží 30denní lhůta umožňující mu stále se vyhnout formálnímu bankrotu a znovu tak získat přístup na mezinárodní trhy.

„Představitelé Argentiny nadále vysílají smíšené signály ohledně své vůle vyjednávat,“ komentuje poslední události šéf latinskoamerické divize dluhopisů HSBC Gordian Kemen. Dodal však, že základním scénářem, ve který jistě doufá většina investorů, je dosažení dohody, jejíž náklady jsou pro zemi nesrovnatelně nižší oproti potenciálním nákladům spojeným s bankrotovým režimem.

Spor vyvrcholil minulý pátek, kdy newyorský federální soud odmítl žádost Buenos Aires o pozastavení platnosti svého rozhodnutí o vyplacení několika věřitelů, kteří nepřistoupili na výměnu argentinských dluhopisů po státním bankrotu v roce 2002.

Argentina v pátek uložila u bank částku 832 milionů dolarů na nadcházející úhradu závazků vůči věřitelům restrukturalizovaných bondů, čímž podle ministra hospodářství Axela Kicillofa potvrdila závazek ctít svůj dluh vůči všem věřitelům. Newyorský soud ovšem potvrdil svůj původní verdikt, že země musí nejprve vyplatit věřitele, kteří požadují u soudů od Argentiny plnou hodnotu dluhopisů, a teprve poté se může vyrovnat s těmi, kteří přistoupili na výměnu za dluhopisy o mnohem nižší hodnotě. Do té doby nesmí americký finanční systém zprostředkovat převod argentinských peněz ostatním věřitelům. Termín splátky restrukturalizovaných dluhopisů je právě dnešek, 30. června. Díky možnosti vlády odkladu splátek až o 30 dní se posouvá termín platební neschopnosti.

Buenos Aires by dle verdiktu soudu muselo vyplatit žalujícím věřitelům 1,33 miliardy dolarů jistiny plus narostlý úrok. Argentina se však obává, že by se kromě několika hedge fondů mohli soudům v USA přihlásit i další věřitelé, kteří v minulosti nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by dle ministra mohla dosáhnout až 15 miliard dolarů, tedy více než poloviny současných devizových rezerv země.

Argentina nemá kvůli 12 let trvajícímu sporu přístup na mezinárodní finanční trhy. Po bankrotu se dohodla s majiteli zhruba 93 procent dluhopisů na jejich restrukturalizaci, v rámci níž ti obdrželi za jeden dolar dluhu 25 až 29 centů. Mezi věřitele, kteří na dohodu nepřistoupili, jsou hedge fondy Aurelius Capital Management a NML Capital. Ty se specializují právě na nákupy problémových dluhopisů hluboko pod cenou a následně vyjednávají s jejich emitenty, často s pomocí soudů.

Argentinská ekonomika v prvních třech měsících letošního roku už druhé čtvrtletí po sobě klesla, a propadla se tak do hospodářské recese. Hrubý domácí produkt třetí největší latinskoamerické ekonomiky klesl o 0,8 procenta po snížení o 0,4 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku.

Nad Argentinou visí hrozba nové platební neschopnosti

Newsletter