Argentina otevřela Pandořinu skříňku, nesplacené dluhopisy

Nová argentinská vláda zahájí v lednu jednání o řešení nesplácených dluhopisů s investory, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu země z roku 2002. Oznámil to dnes právník, jehož americký soud pověřil zprostředkováním vyjednávání mezi oběma stranami. Řešení otázky starého dluhu se považuje za klíč k získání investorů a k navedení třetí největší latinskoamerické ekonomiky zpět na růstovou dráhu.

Zprostředkovatel Daniel Pollack uvedl, že se v New Yorku sešel s tajemníkem argentinského ministerstva financí Luisem Caputem a zástupcem vedoucího úřadu vlády Mariem Quintanou. „Dohodli jsme se, že se do New Yorku vrátí (Argentinci) druhý týden ledna, aby zahájili zásadní jednání s držiteli dluhopisů,“ citovala Pollacka agentura Reuters.

Argentina otevřela cestu devalvaci pesa

Caputo a Quintano jsou členy nového kabinetu prezidenta Mauricia Macriho, který řešení sporu o dluh označil za svou prioritu. Minulé levicové vlády požadavky majitelů starších dluhopisů odmítaly a ignorovaly verdikty amerického soudu.

Americký soudce Thomas Griesa, který o sporu už dlouhá léta rozhoduje, minulý týden vyzval obě strany, aby problém vyřešily. Pollack uvedl, že suma sporného dluhu obnáší zhruba deset miliard dolarů (250 miliard Kč).

Německé banky hrozí Rakousku argentinskou krizí

Soros proti Singerovi. Bitva o argentinský dluh nabírá obrátky

Ve dvou kolech restrukturalizace státních dluhopisů z minulého desetiletí přijali podmínky nabídnuté Argentinou majitelé 92 procent dluhopisů. Ti tak v rámci dohody dostali nové dluhopisy v hodnotě necelé třetiny původní sumy.

Argentina se loni v červenci dostala opět do platební neschopnosti, když soudce Griesa zablokoval splátku nových dluhopisů a podmínil ji tím, že se Argentina nejdříve vyrovná se skupinou žalujících hedgeových fondů. Těm soud přiznal nárok na 1,3 miliardy dolarů plus úroky. Argentina je ale odmítala vyplatit v obavě, že se k nim připojí další majitelé nevyměněných dluhopisů, a celková nárokovaná částka by tak mohla vystoupit na 10-15 miliard dolarů.

Absurdní bankrot Argentiny

Newsletter