Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Argentina se s věřiteli nedohodla, následovat by měl bankrot

Argentina se do stanoveného termínu – 6:00 SELČ – nedokázala dohodnout se svými věřiteli na řešení dluhu. Země je tak technicky insolventní a podle soudního rozhodnutí by měl následovat státní bankrot.

Zprostředkovatel jednání Daniel Pollack před uplynutím lhůty oznámil, že dosavadní jednání zkrachovala a dohody mezi argentinskou vládou a věřiteli nebylo dosaženo.

Podle agentury AP ale není zcela jasné, co bude po uplynutí soudního ultimáta následovat. Během středečních jednání údajně prostředník Pollack navrhl kompromisní řešení, které argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof odmítl. „Nepodepíšeme smlouvu, která ohrožuje budoucnost Argentinců,“ řekl novinářům ministr. Podrobnosti kompromisního návrhu oznámeny nebyly.

Argentina se tak nejspíš podruhé za 13 let dostává do stavu insolvence, protože nevyplatila držitele původních nerestrukturalizovaných argentinských dluhopisů. Ti po bankrotu Argentiny odmítli přistoupit na podmínky restrukturalizace a požadují po Buenos Aires plnou hodnotu dluhopisů soudní cestou.

Argentinská vláda žádá odklad dřívějšího soudního verdiktu z roku 2012, který zemi nařídil vyplatit žalujícím vlastníkům původních dluhopisů 1,33 miliardy dolarů plus úroky dřív, než vyrovná splatnou částku vlastníkům restrukturalizovaných dluhopisů. Konečná lhůta 30 dnů pro úhradu vypršela ve středu o půlnoci newyorského času, tedy dnes v 6:00 hodin SELČ.

Soudem určený prostředník Pollack už před uplynutím lhůty varoval, že státní bankrot není jen technický stav, ale „skutečná a bolestná událost, která zasáhne skutečné lidi“. Dotkne se přitom jak argentinských občanů, tak i držitelů dluhopisů. „Hlavní obětí ale budou obyvatelé Argentiny,“ uvedl Pollack v prohlášení. Plné následky bankrotu nejsou podle něj předvídatelné, ale rozhodně nebudou pozitivní.

Argentina odmítá vyplatit vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak mohla podle Buenos Aires dosáhnout 15 miliard dolarů, což je víc než polovina devizových rezerv Argentiny.

Argentina na hraně bankrotu

Newsletter