Armageddon čínských akcií pokračuje: Konec po půlhodině

AKTUALIZOVÁNO: Čínské akciové burzy dnes obchodovaly méně než půlhodinu a po propadu trhu o 7,2 procenta bylo obchodování s nimi pro dnešek ukončeno. Další prudké výprodeje čínský trh o rozsahu 6,6 miliardy amerických dolarů zasáhly poté, co centrální banka srazila svou referenční sazbu u jüanu nejprudčeji od srpna loňského roku.

Širší index čínských akcií CSI 300 klesl o 7,2 procenta a vynutil si tak konec obchodování pro celou dnešní seanci. Jüan klesl o americkému dolaru o 0,6 procenta, což znamená pětileté minimum k americké měně. Snížení referenční sazby centrální bankou bylo rozhodnuto osmým dnem v řadě. Index HSI odepsal 3 procenta, japonský index Nikkei klesl o 2,3 procenta.

Výprodeje na akciovém trhu odrážejí vyhodnocení čínských kroků investory. Oslabení měny sice pomůže uvadajícímu čínskému exportu, ale je rizikem pro půjčky v cizích měnách a především nevysloveným dokladem, že zvolňování čínské ekonomiky je robustnější, než ukazují zatím dostupná data z čínské ekonomiky.

„Je to šílené. Dnes jsme zlikvidovali všechny naše pozice,“ uvedl pro Bloomberg investiční stratég šanghajské Tongyi Asset Management poté, co propad trhů dovedl veškeré akciové pozice firmy na stop-loss pokyny, burcující automatické prodeje, zabraňujíc dalším ztrátám.

Čínské akciové burzy ukončily obchodování 9:59 lokálního času. Obchodování trvalo 29 minut a letošní ztráta indexu CSI 300 narostla na 12 procent. První přerušení obchodování nastalo podle nového pravidla po poklesu trhu o 5 procent. Čínské burzy jsou normálně otevřeny od 9:30 do 15:00 tamního času s přestávkou 90 minut uprostřed obchodování. Po propadu trhu se k mimořádné schůzce sešel čínský regulátor.

 

Právě nová pravidla pro přerušení obchodování přispěla silnou vahou i k pondělnímu „novoročnímu“ propadu čínských trhů. Ze strany investorů vzbudila kritiku. Tyto „brzdy“ jsou obvyklé i na dalších akciových trzích světa, ale v Číně bylo dle kritiků pravidlo (oněch 5 %) nastaveno příliš tvrdě. Právě na debatu kolem nových pravidel se měla zaměřit mimořádná schůzka regulátora, uvádějí zdroje pro Bloomberg. Ta ale nic nového nepřinesla.

Finanční analytici varují, že čínské trhy zřejmě budou zažívat extrémní nestabilitu několik měsíců, protože hledají stabilní úroveň po loňském debaklu. Reagují také na postupné rušení mimořádných opatření zavedených po loňském červnovém propadu. Dnes mimo jiné končí šestiměsíční zákaz prodeje akcií pro majitele více než pěti procent akcií firmy. Regulátoři již tento týden oznámili, že tento prodej se omezí jen na soukromé transakce s cílem zabránit dalším výkyvům. Burzovní regulátor po ukončení obchodování k tomuto tématu oznámil, že velcí akcionáři nebudou moci tři měsíce od 9. ledna prodávat více než jedno procento akcií společnosti.

O značné prostředky v Číně přicházejí fondy, spravující investiční i penzijní portfolia. „Čína nekomunikuje svou měnovou politiku jasně. Je méně než transparentní,“ zuří například Sue Trinh z hongkongské pobočky Royal Bank of Canada. Centrální banka masívně nasazuje své devizové rezervy na onshore i offshore trhu prodeji amerického dolaru. Její intervence se částečně zklidnily od prosince, kdy MMF rozhodl o zařazení jüanu mezi rezervní měny.

Newsletter