Armageddon pro libru i trhy? Skotsko

Britskou librou v úvodu týdne s novou silou otřásl šok. Deset dní před konáním skotského referenda se ukazuje, že to, co bylo dosud považováno za absurdní, může vyjít. Stoupenci samostatného Skotska mají těsnou většinu, tvrdí závěry průzkumu YouGov. Výstup strhává libru a přináší vrásky britské centrální bance. Co vše „ano“ může znamenat?

10 dní, těsné ano samostatnému Skotsku

Referendum o nezávislosti Skotska na Velké Británii se uskuteční 18. září. V průzkumu agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times se pro nezávislost vyslovilo 51 procent dotázaných, proti bylo 49 procent. Tak těsný výsledek patří do pásma chyb statistiky, vyrovnané síly ale jsou senzací, která nenechává v klidu britskou vládou ani centrální banku Bank of England.

Britská vláda vzápětí po zveřejnění průzkumu oznámila, že chystá pro Skotsko vyšší nezávislost v daňovém, výdajovém a sociálním systému. Britský ministr financí George Osborne pro BBC bezprostředně po zveřejnění výsledků průzkumu YouGov řekl, že takový plán začne platit ve chvíli, kdy bude jasné, že většina lidí v referendu odpověděla ne skotské nezávislosti. Plán je dle něj dohodou všech tří dnešních hlavních parlamentních stran.

Hlavním stoupencem samostatného Skotska po 307 letech jeho propojení s Velkou Británií je Skotská národní strana v čele s Alexem Salmondem. Na druhé straně barikády stojí lídr hnutí za setrvání Skotska ve Spojeném království, kterým je bývalý britský ministr financí Alistair Darling. „Je to budíček,“ řekl k výsledkům průzkumu. Ještě před měsícem totiž nůžky ve prospěch pokračování spojenectví přesahovaly 20 procent, před týdnem výsledky shodného průzkumu YouGov zněly 53:47 ve prospěch setrvání Skotska ve Spojeném království.

V referendu 18. září budou Skotové odpovídat na otázku: „Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?“ Pokud odpovědí bude „Ano“, následovat budou jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu i o britských jaderných ponorkách, které se nacházejí na základnách ve Skotsku. Nezávislost by následně měla vstoupit v platnost dle dnešních odhadů 24. března 2016.

Libra si vede nejhůř od krize Sterlingu 1976

Těsná většina pro odtržení Skotska je v úvodu týdne novým šokem pro britskou libru. K americkému dolaru je níž jen za dnešek o 1,3 %, za tři měsíce o více jak 4 procenta. K euru se libra sesunula o více jak procento ke hranici 80 GBPEUR. Britská měna ztrácí v osmi z posledních devíti týdnů.

To, jak upozorňuje BTIG, je nejhorší vývoj na britské měně od krize Sterlingu v roce 1976. Stratégové Citi předpovídají libře pád až na 1,5600 k americkému dolaru, pokud výsledkem referenda bude ano samostatnému Skotsku. Dnes libra obchoduje nad 1,6100 GBPUSD. Také Standard Chartered sází v takovém případě na pád libry k úrovním kolem 1,5500.

Strmý pokles britské libry, česká koruna poblíž svých 4,5letých minim

Předpověď výsledku referenda na ostří nože mezi ano a ne skokově zvýšila volatilitu na měnových trzích. Po růstu o víc jak 9,3 procenta je na úrovních nejvyšších od srpna roku 2013, tedy za víc než rok.

Skotsko by po odtržení chtělo zůstat navázáno na a používat britskou libru. O podmínky takového fungování se ale vedou ostré debaty. Ze skotské strany padají například výhrůžky neplacení skotského podílu na úhradě celobritských dluhů.

Otřes pro Bank of England, britské akcie i rating

Britská centrální banka Bank of England (BoE) v září ponechala sazby na rekordním minimu s odkazem na zvolňující inflaci, která si vyžaduje pokračování stimulace ekonomiky. Pokud se Skotsko skutečně rozhodne pro odtržení, opatrnost BoE bude pokračovat. Podle slov stratéga Canadian Imperial Bank of Commerce v Londýně Jeremy Stretche pro Bloomberg oslabování libry strhne také britské akciové tituly s mezinárodním přesahem. K těm patří i finanční tituly Royal Bank of Scotland či Lloyds Banking Group. Oba dnes v Londýně oslabují řádově kolem 4 procent.

Data, zveřejněná ještě krátce před výsledky posledního průzkumu YouGov ukázala na prudké stahování hedgeových fondů z libry. Dlouhé pozice klesly na letošní minima ve srovnání s červencem, kdy byly naopak nejvyšší od roku 2007.

Také podle ekonoma Goldman Sachs Kevina Dalyho převaha stoupenců samostatného Skotska v referendu vyvolá okamžité další výprodeje libry. Podle BNP Paribas takový výsledek okamžitě zasáhne britské vládní dluhopisy, protože trhy ovládne sázka na zhoršení britského ratingu. Britské dluhopisy, shodně jako německé bundy, letos získávají 7 procent, zatímco americké Treasuries kolem 4 procent.

Rozpad britské politické scény

Případné ano samostatnému Skotsku jistojistě nemůže zůstat bez odezvy v politické rovině. Ano v referendu by velmi pravděpodobně znamenalo ústup levicové Labour Party. To by dle analytiků znamenalo vzestup stran na pravici a to silněji krajní. Zisky jsou očekávány pro U. K. Independence Party (UKIP) nebo křídlo Konzervativců, stojící proti Evropské unii.

Chce whisky nezávislé Skotsko?

„Ano v referendu sebere podporu britské vládní koalici, zvýší politické riziko, obavu investorů a sázky na výstup Velké Británie z Evropské unie,“ napsal v analytické zprávě dle CNBC Todd Elmer, měnový stratég Citi.

Španělsko bez slunce, chřadnoucí ekonomika

Ekonom a nositel Nobelovy ceny Paul Krugman varoval, že samostatné Skotsko bude po ekonomické stránce „jako Španělsko, jen navíc bez slunečního svitu“. Skotové si ale prý i tam mohou myslet, že pár chudých let stojí za získání takovéto vlastní nezávislosti.

K šancím ekonomiky Skotska existuje řada studií, u kterých je třeba bedlivě filtrovat autora. Londýnská CEBR předpovídá nezávislé Skotské vládě schodek kolem 6,4 procenta. „Fiskální tlaky na nezávislou skotskou vládu budou trvalé. Finanční sektor se zhoršuje, příjmy z ropy klesají,“ říká šéf CEBR Douglas McWilliams.

Skotsko se upíná k ropě

Ropa. McWilliams připomíná spásu, o kterou se ve výhledu samostatné budoucnosti opírá Skotsko. Sektor těžby ropy a plynu podle různých odhadů v nynější spojené Velké Británii zaměstnává kolem 430 až 460 tisíc lidí a na daňovém výnosu přináší kolem 6,5 miliardy liber. Podle dat Oil and Gas U.K. z celkových zásob bylo odtěženo v přepočtu kolem 40 miliard barelů, zůstává z dispozici kolem 24-25 miliard.

Nezávislé Skotsko chce kopírovat Norsko. Hlavní potenciál vidí v těžbě ropy

Lídr kampaně za odtržení Alex Salmond dle CNBC v tomto týdnu uvedl jako realitu, že „ropa a plyn ze severních vod s námi budou za rok 2050“. Hodnota zásob těchto komodit za Skotsko je odhadována na řádově 1,5 miliardy liber. Ti,  kdo stojí v kampani na druhé straně, upozorňují na vysoce volatilní reporty stavu zásob v Severním moři a riziko, postavit ekonomiku země na výnosu z těchto zásob. Salmond ale sní o obdobě Norského vládního investičního fondu s aktivy přes 800 miliard amerických dolarů, který spravuje vládní příjmy z těžby ropy a podporuje rozpočet. Darling připomíná, že Skotsko hospodaří s fiskálním schodkem a těžko tak bude souběžně přispívat do tvorby takového fondu.

Newsletter