Asie drží trend. Čínská data pomáhají bořit maxima

Asijské akcie se dnes vyšplhaly na několikaměsíční maxima. Tamní burzy těží z příznivých ekonomických údajů z Číny i z překvapivého uvolnění měnové politiky v Singapuru. Investoři doufají, že s novými stimulačními opatřeními v příštích měsících přijdou i další země.

Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska dnes vzrostl o půl procenta a dostal se na nejvyšší úroveň od 26. listopadu. Od pátku si tak připisuje zhruba pět procent.

Na zhruba tříměsíční maximum vystoupily akciové trhy v Číně. Pomohly k tomu středeční údaje čínského celního úřadu, které ukázaly, že vývoz z Číny se v březnu zvýšil o 11,5 procenta, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že export se zvýší pouze o 2,5 procenta.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal o 0,44 procenta a uzavřel na 3275,83 bodu. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite přidal 0,51 procenta na 3082,36 bodu.

Na devizových trzích oslaboval singapurský dolar, který vůči dolaru americkému odepsal asi jedno procento na 1,3650 SGD. Reagoval tak na zprávu, že tamní centrální banka potřetí za posledních 15 měsíců uvolnila měnovou politiku. Dolů zamířily také další asijské měny, například jihokorejský won.

Japonské akcie se díky oslabení japonského jenu vyšplhaly na dvoutýdenní maximum. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 vzrostl o 3,23 procenta a uzavřel na 16.911,05 bodu, nejvýše od 29. března.

Evropské akcie zahájily dnešní obchodování bez výraznějších změn. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po 09:00 SELČ vykazoval pokles asi o 0,1 procenta na 1348 bodů. Ve středu si díky příznivým údajům z Číny připsal 2,6 procenta a uzavřel na nejvyšší úrovni od poloviny března.

 

Newsletter