Asijské akcie dál krvácí

Trhy v Asii ztratily zisky z úvodu obchodování a opět výrazně klesly. Reagují tak na další propad na Wall Street, nejistotu v Číně a čerstvá minima cen ropy.

Nad úlevou z dnešní stabilizace kurzu jüanu i hongkongského dolaru a z další peněžní injekce čínské centrální banky převládla ke konci dne nervozita vyvolaná silnými středečními propady na světových burzách. Čínský Shanghai Composite se dotkl nejnižší úrovně od prosince 2014, když odepsal 3,2 procenta. Hongkongský Hang Seng spadl na čerstvé tříleté minimum, širší akciový index CSI 300 se propadl o 2,93. I japonský Nikkei klesl, a to o 2,4 procenta. Náladu v Tokiu podkopal rovněž rostoucí kurz jenu, k němuž se nyní investoři uchylují jako k bezpečnému aktivu v době zvýšené nejistoty.

Celkový pesimismus včera potvrdila zpráva o nástupu „medvěda“ na světové akciové trhy reprezentované indexem MSCI, oficiálně All-Country World Index, který se z květnových maxim propadl o pětinu.

Ceny ropy, jejichž zrychlený pokles v posledních týdnech akciové trhy sráží nejvíce, dnes v Asii nejprve získávaly více než jedno procento. Později však přírůstky smazaly a přešly do mírných ztrát. Ropa je nyní na nejnižších úrovních od roku 2003 a ve středu americká WTI klesla poprvé od té doby pod 27 dolarů za barel.

Někteří analytici považují obavy z dalšího výrazného propadu akcií za přepjaté. „Akcie už klesly natolik, že většina rizik už je v cenách zahrnuta a další volný pád je dost nepravděpodobný; naděje na trvalejší oživení jsou ale slabé,“ řekl agentuře Reuters David Dai z šanghajského investičního fondu Nanhai Fund Management.

Newsletter