Asijské akcie padají, Samsung o více než pět procent

AKTUALIZOVÁNO – Asijské akciové trhy dnes výrazně oslabily a následovaly tak páteční pokles na Wall Street. Za propadem jsou obavy v souvislosti s centrálními bankami, zejména americké centrální banky Fed. Mohly by být totiž méně akomodační. Výrazné ztráty postihly akcie jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics.

Vedle pochyb o účinnosti globální měnové politiky se na propadu podepsal i pokles cen komodit, uvedl Josef Němý z Komerční banky.

​​​​​​Japonský Nikkei dnes odepisuje 1,7 procenta. Hongkongský Hang Seng klesá o 2,9 procenta a Shanghai Composite index ztrácí 2,4 procenta.

Akcie Samsungu spadly o více než pět procent a dostaly se tak na téměř dvouměsíční minimum. Důvodem jsou obavy ohledně problémů s chytrými telefony Galaxy Note 7. Tržní hodnota Samsungu se v důsledku poklesu ceny akcií snížila o zhruba 13 bilionů wonů.

Z japonské ekonomiky dnes přišla zpráva, že ceny průmyslových výrobců v srpnu meziročně klesly o 3,6 procenta, když trh čekal snížení o 3,4 procenta. Zakázky na výrobu strojů v červenci v Japonsku meziměsíčně rostly o 4,9 procenta, když trh čekal pokles o 2,9 procenta.

K pátečnímu poklesu Wall Street přispěly výroky představitelů Fedu, které signalizovaly blížící se zvýšení úrokových sazeb. Pozornost investorů se tento týden zaměří na vystoupení zástupců Fedu, kteří mají tento týden poslední šanci naznačit uvažování FOMC před zasedáním 20.-21. září.

Newsletter