Asijské měny zažívají volný pád až na sedmiletá minima

Hlavní asijské měny se propadly na nejslabší úrovně od dubna 2009. Silný dolar nutí investory prodávat aktiva rozvíjejících se trhů. Od nečekaného vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa ve volbách, které se konaly 8. listopadu, oslabily všechny hlavní asijské měny, napsala agentura Bloomberg. Dolarový index Bloomberg JPMorgan pro Asii klesl od amerických prezidentských voleb o 1,6 procenta a navýšil tak letošní propad na 1,9 procenta, když dnes byl na úrovni 104,26.

Malajský ringgit a jihokorejský won ztratily každý shodně 2,8 procenta. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vymazal své letošní ztráty. Rostly totiž výnosy z amerických dluhopisů, a to v reakci na spekulace, že Trumpova prorůstová politika vyvolá inflaci.​​​​​​​​​​​​​​

„Hybnou silou pro oslabení asijských měn jsou vyšší výnosy amerických dluhopisů,“ míní Khoon Gog, šéf výzkumu pro Asii z Australia & New Zealand Banking Group. Vyšší výnosy z amerických dluhopisů mají podle něj tendenci být negativní pro toky kapitálu v regionu. K tomu se navíc přidává všeobecná nejistota ohledně Trumpa a jeho zahraniční politice vůči Asii, zejména Číně.

Výnosy z amerických desetiletých dluhopisů vzrostly od voleb v USA o 36 bazických bodů na 2,21 procenta. Šance na to, že Fed na prosincovém zasedání zvýší úrokové sazby, vzrostla dle obchodníků na 92 procent ze 76 procent před volbami.

Newsletter