Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolaru se podařilo smazat část předchozích ztrát a otestoval 1,1500 za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna nad 25,00 za euro a nad 21,70 za dolar.

Atény hledají podporu v Rusku i Číně

Nová řecká vláda, která se pokouší dojednat mírnější podmínky splácení obřího dluhu mezinárodním věřitelům, se snaží posílit své vztahy se silnými partnery mimo Evropskou unii. Dnes shodou okolností hledalo nové aténské vedení podporu v Rusku, kde se šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Země vzhlíží i k Číně, premiér Alexis Tsipras totiž telefonicky hovořil s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem.     

Ministři financí eurozóny dnes jednají o řeckém dluhu

„Čínský premiér ujistil Alexise Tsiprase, že čínské společnosti mají zájem v Řecku investovat,“ citovala agentura Reuters zástupce řecké vlády. Prý byla řeč také o Tsiprasově chystané cestě do Číny, která už se připravuje.     

Čínské ministerstvo zahraničí ale dnes zároveň dementovalo předchozí zprávy, že Peking už nabídl Řecku blíže nespecifikovanou hospodářskou pomoc. O údajné čínské nabídce hovořil náměstek řeckého ministerstva zahraničí.     

Vstřícně se k nové řecké vládě postavilo i Rusko, s nímž chtějí Atény navázat navzdory nedůvěře Evropské unie mnohem bližší vztahy. Pokud Řekové Moskvu požádají o hospodářskou pomoc, Rusko tuto žádost určitě zváží, řekl dnes Lavrov. Ten s Kotziasem probíral i chystanou stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, z nějž by prý mohlo Řecko také profitovat.     

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden Pozval Tsiprase, aby se 9. května v Moskvě zúčastnil oslav konce druhé světové války. Jeho krok následoval krátce poté, co se řecká vláda distancovala od kritiky, kterou Evropská unie kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině adresovala Moskvě. 

Nabídka z Atén: 70 procent reforem za odpuštění dluhu

S&P: Eurozóna by si bez Řecka poradila

Newsletter