Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Austrálie ztratila dech a premiéra. Povede ji investiční bankéř

Komoditní a na těžbě surovin stojící ekonomika Austrálie prošla otřesem i na politické scéně. Po rebelii ve straně byl odstraněn premiér Tonny Abbott a jeho role se po složení slibu oficiálně ujal bývalý investiční bankéř Malcolm Turnbull.

Do čela vlády se dostal Turnbull poté, co v pondělí získal podporu poslanců své Lidové strany, kteří předtím ve funkci nepodrželi Abbotta. Šedesátiletý liberální politik a někdejší investiční bankéř stanul v čele země poté, co složil přísahu do rukou generálního guvernéra Petera Cosgrovea, který je zástupcem britské monarchie v zemi.

Co od něj čekat? Turnbull se v minulosti profiloval jako zastánce výrazného snižování škodlivých emisí skleníkových plynů či rovnosti v manželských svazcích osob stejného pohlaví. Liberální stranu vedl už v době, kdy byla v opozici. Kvůli příliš rázné podpoře environmentální politiky však ve stranickém hlasování podlehl v roce 2009 právě Abbottovi a z čela strany odešel. Nyní se prý hodlá zaměřit hlavně na zlepšení chřadnoucí ekonomiky. Austrálie je komoditní ekonomikou a visí nad ní hrozba recese, do které se už například dostalo hospodářství Kanady.

Austrálii příští rok čekají parlamentní volby, měnil během posledních dvou funkčních období vlády několikrát v souvislosti s rivalitou silných politiků uvnitř vládnoucí strany. „Změny ve vedení nikdy nejsou pro naši zemi snadné. Já dnes slibuji, že usnadním tuto změnu, jak jen budu moci,“ prohlásil Abbott v prvním veřejném vystoupení po svém konci v premiérské funkci.

Newsletter