Australská realitní bublina? Poptávka z Číny přifukuje…

Obavy z bubliny na australském trhu nemovitostí v letošním roce vzrostly poté, co australská centrální banka minulý týden snížila úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň. Na vině však nemusí být pouze měnová autorita.

Ceny nemovitostí poklesly za posledního dva a půl roku o 23 procent. Letos se, podle HSBC, počítá s 8procentním růstem. Rekordně nízké úrokové sazby hypoték, vyplývající z akomodační politiky centrální banky, pravděpodobně podnítí růst, poznamenala HSBC s tím, že se větší snížení úrokových sazeb všeobecně očekávalo. Svou roli však nehrají jen úrokové sazby. HSBC věří, že zámořské investice do rezidenčních nemovitostí, tažené především čínskou poptávkou, budou hrát také svou roli v podnícení letošního růstu cen. „Nízké úrokové sazby jsou hlavní hnací silou vzestupu trhu, avšak i zahraniční poptávka by jej mohla více podpořit,“ poznamenali ekonomové HSBC.

Čína je, podle posledních údajů čínských webových stránek s nemovitostmi Juwai, v posledních letech hlavním zdrojem zahraničních investic na australském trhu nemovitostí. V roce 2015 se očekává nárůst „neostrovní“ poptávky až o 20 procent. Firma tipuje Austrálii jako nejlepší investiční destinaci pro čínské kupce. Na druhém místě je Amerika. „Zahraniční poptávka roste, což je odrazem globálního hledání výnosu a pokračujícího nárůstu zahraničního zájmu, zejména pak čínského na místním trhu s bydlením,“ dodala HSBC.

Hrozba bubliny

HSBC varovala před růstem cen, které zvyšují riziko, že trh s bydlením bude „přefouknutý“. Růst cen nemovitostí bude i nadále rychlejší než růst disponibilního důchodu domácností, dodala s tím, že čím déle se tak bude dít, tím více roste i pravděpodobnost, že by se mohla bublina nafouknout.

Ne každý je ovšem znepokojen. „Myslím si, že problém předlužení australských domácností je přestřelený. Nemyslíme si, že se bude jednat o budoucí negativní faktor domácí ekonomiky,“ poznamenal Jonathan Cavenagh, senior FX stratég Westpac. „Samozřejmě, některá zadlužení se prohloubila až moc, ale další věcí je, že domácnosti ve stejné době skutečně zvyšovaly míru úspor. Míra úspor je nyní mnohem vyšší než před 5 až 6 lety a měla by případnou bublinu kompenzovat, dodal.

Co je za čínskou poptávkou?

Řada faktorů zvýšení mimo-ostrovního zájmu o Austrálii podporuje. HSBC upozorňuje na australský dolar, který během posledních tří měsíců oslabil proti svému čínskému protějšku téměř o 8 procent, což činí australské nemovitosti pro kupce z pevniny levnější. „Nedávný pokles australského dolaru proti čínskému juanu by mohl pomoci podpořit další rozmach čínských nákupů australských rezidencí,“ poznamenává zpráva HSBC.

Juwei připisuje nárůst čínské poptávky o Austrálii novému pobytovému režimu – Prémiovým investorským vízům (PIV). Ta nabízí trvalý pobyt investorům nad 15 milionů dolarů. „Je velmi pravděpodobné, že zahájení PIV v červenci 2015 přihřeje australský trh s nemovitostmi, což je něco, co může vyvolat další diskusi uprostřed rostoucí obavy ohledně čínských kupců, jdoucích po klesajících cenách bydlení,“ uvádí ve zprávě Juwei.

Newsletter