Automobilky dál táhnou český průmysl, v září růst o 2,7 %

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská průmyslová produkce v září meziročně reálně vzrostla o 2,7 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,6 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů s růstem o 10 procent. Dále výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (růst o 25,6 %) a výroba strojů a zařízení (růst o 4,3 %).

„V samotném září se opět dařilo automobilkám. Sektor výroby dopravních prostředků vzrostl o výrazných 10 % a nadále táhl celou průmyslovou produkci. V září totiž české automobilky vyrobily letošní miliontý vůz – této mety dosáhly letos nejdříve v historii,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Zajímavý je podle Dřímala pohled na mzdový vývoj. Průměrná mzda v průmyslových podnicích v září vzrostla o solidní 4 % meziročně, což potvrzuje rostoucí mzdové tlaky kvůli nedostatku pracovní síly a pokračující poptávce po českých průmyslových výrobcích.

Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžba a dobývání ( pokles o 10,5 %), výroba elektrických zařízení (pokles o 2,6 %) a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 1,6 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v září meziročně vzrostly o 1,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o čtyři procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,5 procenta.

„Ve zbývající části roku předpokládáme u produkce podobná tempa růstu jako v září. Celoroční výsledek odhadujeme na 3 procenta, což by bylo nepatrně méně, než je námi očekávaná dynamika českého HDP pro letošní rok,“ uvedl k výhledu pro tuzemský průmysl ekonom UniCredit Patrik Rožumberský.

Newsletter