Avengers technologického sektoru a spor, který může propíchnout AI bublinu

Klíčové body

  • V pátek došlo na překvapivý vyhazov Sama Altmana z pozice ředitele firmy OpenAI.
  • Na celé věci je několik velmi podivných okolností.
  • Spor je střelbou do vlastní nohy, která má potenciál propíchnout AI bublinu.
Zdroj: Depositphotos

Začíná být téměř zvykem, že několik minut po ukončení pátečního obchodování proběhne trhy kurzotvotná zpráva, která je schopna zaměstnat mysl obchodníků a investorů po celý víkend. Tento pátek se jednalo o překvapivý vyhazov Sama Altmana z pozice ředitele firmy OpenAI, jejíž ChatGPT a spojenectví s Microsoftem vyhnaly ceny technologických firem zaměřujících se jakýmkoliv způsobem na umělou inteligenci v druhé půli letošního roku do kosmických výšin. Ředitelé se najímají a vyhazují poměrně často a většinou to nevzbudí žádný mimořádný ohlas ani mezi investory a veřejností. Sam Altman se však vyhoupnul do první ligy technologických Avengers. Je-li Elon Musk Ironman, Altman se stal přinejmenším Doktorem Strangem. Vyhazov takového člověka se tudíž neobešel bez patřičného mediálního ohňostroje. 

Na celé věci je však několik velmi podivných okolností. Předně CEO byl vyhozen opravdu nakvap, bez předchozího varování. Board, který ho odvolal, jako zdůvodnění uvedli několik vágních vět o špatné komunikaci ředitele s představenstvem, které oznámení ještě více zamlžily. První věcí, která vás napadne, je, že vyhozený člověk se musel dopustit něčeho materiálně nekalého.

Několik hodin poté se však do příběhu vkládá CEO hlavního akcionáře OpenAI, firmy Microsoft, Satya Nadella, který o tomto podstatném kroku představenstva nebyl informován. Microsoft na spojenectví s OpenAI neskutečně vydělal. Jeho akcie zpevnily o desítky procent a katapultovalo jej to na přední místo technologické fronty a pana Nadellu do pozice Kapitána Ameriky. Že je v sázce pověst a cena akcie Microsoft, bylo jasné ihned, jelikož v aftermarketu ztratil Microsoft po oznámení zprávy dvě procenta. Kapitán Amerika proto bez váhání přispěchal na pomoc a Doctor Strange má být rehabilitován a bude mu pravděpodobně vrácena jeho předešlá pozice. Tolik situace v neděli večer.

Podobné dějové zvraty jsou běžné v komiksech a fantazy příbězích, v reálném životě se však nestávají. Nedovedu si představit, jak mohou nadále spolupracovat ve prospěch firmy dva subjekty, které provedly výše popsané nevratné kroky. Škody jsou napáchány. Řešení proto bude muset být mnohem složitější. Člověk si klade otázku, proč se celá věc neurovnala v klidu a tichu. Poslední zprávy hovoří o tom, že Altman soukromě jednal s potenciálními kupci zaměstnaneckých podílů v OpenAI o investicích do jeho nových projektů v oblasti AI chipů. Jiná interpretace hovoří o ideovém sporu mezi boardem, který předsedá neziskové OpenAI, a Altmanem, který řídí její for-profit odnož. Ať už je spor veden kvůli přízemně-finančním důvodům nebo vznešeným ideálům pramenícím z potenciální hrozby nové technologie, je střelbou do vlastní nohy, která má potenciál propíchnout AI bublinu.

Dolar v závětu minulého týdne rozšířil své ztráty až nad 1,0900 za euro. Oslabení americké měny je spojeno především s přeceněním výhled sazeb, který dosáhl očekávaného snížení úroků o procentní bod v příštím roce. Fed přitom očekává snížení o pouhých padesát bodů. Koruna oslabila zpět nad 24,50 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0916 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0785 do 1,0949 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,39 až 24,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,34 do 22,64 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter