Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Až se bude jednat o Brexitu: Co budou chtít Češi a další země?

Jaké budou požadavky Čechů a dalších členských zemí Evropské unie, až bude Velká Británie vyjednávat o brexitu a tom, co jí z výhod Evropské unie zůstane co za to (stranu nevýhod teď nechme stranou)? Přesně na to se sedm týdnů po britském referendu zaměřil průzkum, který u úřadů členských států EU udělala agentura Bloomberg. Co říká?

Česká republika, Německo, Portugalsko a několik dalších zemí podle zjištění Bloomberg půjdou po zachování volného přístupu pracovních sil na britský trh. Výměnou za zachování přístupu Velké Británie na společný trh zboží a služeb v Evropské unii.

Na co to naráží? Zejména na obavy tábora stoupenců brexitu a jejich tvrzení: brexit = méně imigrantů. Tuto kartu zmiňují zejména Dánsko, Rakousko nebo Bulharsko. Francie akcentuje volný pohyb osob i nabídku služeb napříč EU v rovině finančního odvětví a přístupu ke kapitálu. O odpadlíky z londýnské City bude soutěžit Lucembursko – a vedle Paříže také Německo nebo Itálie.

Průzkum: Pád libry po referendu o Brexitu přivedl Británii turisty

O co půjde jihovýchodním zemím EU, jako je Řecko? O zachování britského příspěvku do evropských fondů, ze kterých Řecko a další zejména jižní a východní země čerpají. Stoupenci brexitu v kampani proklamovali snahu uspořit „350 milionů liber, které Velká Británie do EU každoročně posílá“. Tuto kalkulaci, která byla fakty vyvrácena, ale v tichosti opouštějí. Řecko také nechce přijít o britské turisty. Podobný je zájem Kypru.

Jaké jsou obavy dalších zemí? Belgie se strachuje o přeliv separatistických tendencí z ostrovů do Flander. Dublin se chce vyvarovat tvrdě vymezené hranice se Severním Irskem a Španělsko se bude soustředit na posílení vlivu na Gibraltaru.

Brexit realitou? Bookmakeři tomu moc nevěří

Rakousko zvedá jadernou kartu nejen proti Temelínu a Dukovanům, ale také proti britskému projektu jaderné elektrárny Hinkley Point, pro kterou bude chtít brzdit finanční podporu Evropské unie.

Východní země evropské unie, jmenovitě Pobaltí, také budou chtít dle zjištění Bloomberg dále cítit vojenskou podporu Velké Británie – ve světle jejich obav z Ruska.

Nesplácené úvěry – důvod, proč dává brexit smysl?

Malta dle Bloomberg akcentuje zachování přístupu svých mladých na britské univerzity. Je bývalým britským teritoriem, lidé v zemi hovoří anglicky. Malta se proto pro Velkou Británii bude snažit zůstat v nějaké podobě branou do Evropské unie.

Iluze EU po brexitu a s Balkánem: Skokový růst úrovně v Česku?

Newsletter