Babiš: Čapí hnízdo vlastnily mé dospělé děti a bratr partnerky

AKTUALIZOVÁNO: Farmu Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace dvě dospělé děti ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a bratr jeho partnerky. Babiš to dnes řekl poslancům při mimořádné sněmovní schůzi. Nespáchal jsem žádný dotační podvod, uvedl ministr.​ 

„Zároveň se omlouvám veřejnosti za to, že jsem se vyhýbal odpovědi na otázku, kdo jsou akcionáři farmy. Nepředpokládal jsem, že tento skvělý projekt pro veřejnost, za který by měla být v Bruselu Česká republika pochválena, bude zneužit proti mně,“ prohlásil Babiš. V době získání dotace měla firma Farma Čapí hnízdo anonymní akcie.

Babiš uvedl, že Agrofert byl partnerem Farmy Čapí hnízdo, ručil jí za bankovní úvěr a společnost Imoba pronajímala farmě nemovitosti. Po určité době, po níž musela farma plnit podmínky evropské dotace, se vrátila pod Agrofert. Podle Babiše byla jeho skupina nucena projekt převzít kvůli ztrátám.

Dotace byla přidělena podle platných pravidel. Nespáchal jsem žádný dotační podvod,“ řekl Babiš. Jména akcionářů dříve nechtěl prozradit, protože, jak uvedl, nechtěl ohrozit svoje děti. „Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu, toto přece musí každý rodič pochopit,“ vysvětloval.

Babiš řekl, že bude v politice pokračovat. „Není důvod, aby naše koaliční vláda nefungovala dál,“ prohlásil ministr s tím, že to závisí i na koaličních partnerech.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil kauzu Čapí hnízdo za bezprecedentní, masivní, manipulativní a pečlivě naplánovanou a načasovanou kampaň. „Má jediný cíl, abych skončil ve vládě a vůbec abych skončil v české politice,“ prohlásil Babiš v úvodní sněmovní debatě k případu, v němž čelí podezření z účelového jednání při získání evropské dotace.

Za dva roky, co je ve vysoké politice, podle Babiše „už pochopila i tradiční zdejší politická nomenklatura“, že nelže, nekrade, nejde nikomu na ruku a nikdo ho nemůže zkorumpovat, ani hazardní lobby. „To je ten důvod, proč tu máme nyní tu pseudokauzu,“ řekl Babiš. Chtěl by, jak řekl vědět, kdo kampaň platí. Kdyby ji chtěla dělat Farma Čapí hnízdo, vyšla by podle něho na 300 milionů korun.

V další časti projevu se Babiš kauze Čapí hnízdo vůbec nevěnoval, vracel se do poměrně vzdálené i bližší minulosti. Zmínil třeba privatizaci v 90. letech, Harvardské fondy, případ lehkých topných olejů a další tehdejší kauzy. „Vy byste to nechali rozkrást,“ řekl a obracel se jmenovitě na dlouholetého poslance ODS Marka Bendu. Připomněl problémy s kontrolou čerpání evropských fondů za vlády Petra Nečase (ODS), v níž řídil ministerstvo financí nynější předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Největší ostudou Bruselu jste byli vy,“ prohlásil. Z kauz z této doby mluvil například o případu špatných úvěrových smluv České exportní banky a kritizoval církevní restituce, když náhrada církvím za nevydaný majetek je podle Babiše nadhodnocená. Ministr se vrátil i k „solárním spekulantům“.

Opřel se taky do bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Na dotacích podle Babiše dostal 150 milionů korun, ministr zmínil například taky privatizaci karlovarské Becherovky a Schwarzenbergovy vztahy s finančníkem Zdeňkem Bakalou, jenž je taky svázán s privatizací černouhelných dolů OKD.

Babiš mluvil například i o biopalivech, v nichž čelil podezření ze střetu zájmů, o dotacích a o odvodech své skupiny Agrofert do státního rozpočtu nebo o návrzích, které směřují k dalšímu omezení podnikání členů vlády. Babiš pochválil působení nynější vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL i výsledky svého působení v čele ministerstva financí.

„Stále si stojím za tím, že lze ministerstvo financí řídit jako firmu,“ uvedl Babiš. Kalouska kritizoval za to, že podle něho stát zadlužil. Na Kalouskovu adresu Babiš taky řekl, že je symbolem korupce. Předsedající Jaroslava Jermanová (ANO) ho kvůli tomuto vyjádření, které ale nezaznělo ve Sněmovně poprvé, upozornila, ať nesklouzává k osobním útokům.

Babiš v proslovu, v němž se opřel i do některých médií, pokračuje. Podle některých informací má být dlouhý.

„Zatím je to jen nepovedený remake projevu z Červeného Hrádku,“ komentoval na twitteru Babišovo vystoupení předseda ODS Petr Fiala. Narážel na již proslulý projev někdejšího generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloše Jakeše z konce 80. let.

V samotném úvodu sněmovní debaty ke kauze Čapí hnízdo se poslanci pravicové opozice přeli s předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO) o pořadí řečníků k návrhu programu mimořádné schůze. Jermanová ohlásila, že jako první promluví ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, který v případu figuruje. Pravice trvala na tom, že důvody ke schůzi by měla uvést ona, když ji vyvolala.

„Nejsme ani na schůzi ANO ani na valné hromadě Agrofertu,“ prohlásil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vyzýval místopředsedkyni Sněmovny Jermanovou, aby dodržovala dosavadní zvyklosti. Ke Stanjurovi se připojil taky předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého Babiš ani nemůže vědět, k čemu má vlastně vystoupit. Nabízel, jak řekl, kompromis, že za navrhovatele schůze z řad poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu vystoupí jen předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Uděluji přednostní práva v pořadí, v jakém jsou přihlášena,“ oponovala Jermanová. Argumentovala několika případy z minulosti, kdy podle ní rovněž nevystoupil navrhovatel jako první.

Dialog mezi Kalouskem a Jermanovou místy nabral na síle. „Vznáším námitku a neopovažujte se mě umlčet,“ prohlásil Kalousek velmi hlasitě. Jermanová mu odpověděla, že vyhrožování do Sněmovny nepatří, a vyzvala poslance, aby se vzájemně neuráželi.

Sněmovna zamítla několik námitek proti postupu Jermanové, jak je pravice podala. Jako první pak dostal slovo Babiš.

Jednání bylo nakonec na návrh ČSSD přerušeno do doby, než Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zveřejní výsledky svého vyšetřování. Úřad prověřuje podezření na dotační podvod při udělení evropské dotace tomuto projektu. Poslanci na dnešní mimořádné schůzi svolané z popudu tří opozičních klubů ODS, TOP 09 a Starostů a Úsvitu debatovali přes čtyři a půl hodiny.

Návrh na přerušení schůze vznesl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Nejprve ho formuloval tak, aby Sněmovna přerušila schůzi do doby, než výsledky svého vyšetřování zveřejní policie. Marek Benda (ODS) ho ale upozornil, že jde o nehlasovatelný návrh, protože vyšetřování policie může skončit například podáním návrhu na obžalobu. Sklenák po pětiminutové přestávce na poradu pak svůj návrh přeformuloval.

Newsletter